معرفی صادق علیه السلام - اخبار روز

  سعید بن جبیر می گوید : از زین العابدین علیه السلام شنیدم که فرمود : در قائم آل محمد (ص) سنتهایی از انبیاء اللهی است . سنتی از نوح علیه السلام : طول عمر ابراهیم علیه السلام : ولادت پنهانی و کناره گیری از مردم موسی علیه السلام : خوف و غیبت عیسی علیه السلام : اختلاف مردم درباره ی او . مقالات: علی علیه السلام و ایرانیان - محسن حیدرنیا . علی علیه السلام در نگاه اهل سنت - احمد لقمانی . علی علیه السلام و جریان های اجتماعی عصر خلفا - حبیب الله احمدی . نام ها و القاب علی علیه السلام - فرامرز حاج منوچهری . جایگاه علی علیه السلام در میان اصحاب - غلامحسن محرمی . چهل حدیث از. مختصری از زندگانى حضرت صادق (ع)

صادق ( ع )
حضرت جعفر صادق علیه السلام رئیس مذهب جعفرى ( شیعه ) در روز 17ربیع الاول سال 83 هجرى چشم به جهان گشود .
پدرش محمد باقر ( ع ) و مادرش "ام فروه " دختر قاسم بن محمد بن ابى بکر مى باشد.
کنیه آن حضرت : "ابو عبدالله " و لقبش "صادق " است . حضرت صادق تا سن 12 سالگى معاصر جد گرامیش حضرت سجاد بود و مسلما تربیت اولیه او تحت نظر آن بزرگوار صورت گرفته و ( ع ) از من دانش جدش خوشه چینى کرده است . ادامه مطلب ماه بنی هاشمی حضرت عباس(علیه السلام) شخصیتی است که ائمه معصومین(علیه السلام) مدح و ثنائش را گفتند. صادق(علیه السلام) در زیارتنامه اش، مدحش را گفته است. سجاد(علیه السلام) مدح او را گفته است و زمان(عجل الله تعالی فرجه) از او به نیکی یاد کرده است. حسین(علیه السلام) درباره اش جملۀ «بنف. از حضرت صادق علیه السلام نقل شده است که: روزی حسین علیه السلام بر اصحاب خود وارد شدند، بعد از حمد خدا و درود بر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند:«یا ایها الناس ان الله ما خلق العباد الا لیعرفوه فاذا عرفوه عبدوه فاذا عبدوه استغنوا بعبادته عن عبادة من سواه، فقال له رجل: ب انت وامی . 1. المؤمنین علی بن طالب(علیهما السلام) (تولد: ده سال قبل از بعثت، شهادت: سال 40 هجری ) مدفون در نجف اشرف. 2. حسن بن علی ملقب به مجتبی (علیه السلام) (3 ـ 50 هـ ق) مدفون در بقیع. 3. حسین بن علی سیدال ء(علیه السلام) (4 ـ 61 هـ ق) مدفون در کربلا . 4. علی بن الحسین ملقب به زین العابدین(علیه السلام) (38 ـ 9. تولد نور حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله در عام الفیل ( سال 570 میلادی ) در ماه ربیع الاول دیده به جهان گشود.مورخان شیعه، ولادت اکرم را در صبح ی هفدهم ربیع الاول و اکثر علمای اهل سنت، در روز دوازدهم همان ماه می دانند. صادق ( ع ) حضرت جعفر صادق علیه السلام رئیس مذهب جعفرى ( شیعه ) د. بسم الله الرحمن الرحیم متنِ حاضر ترجمة روایتی است که اما م صادق(علیه السلام) برای یکی از یاران خاصِ خود نقل کرده اند و در کتبِ معتبر شیعه و از جمله کتاب شریف « تحف العقول » قسمت صادق(علیه السلام) حدیث شماره 1 و کتاب بحارالانوار جلد 75 باب 24 حدیث شماره 1 ذکر شده است. در این فرمایشات (. صلى الله علیه و آله : مَن دَفَعَ غَضَبَهُ دَفَعَ اللّه‏ُ عَنهُ عَذابَهُ وَ مَن حَفِظَ لِسانَهُ سَتَرَ اللّه‏ُ عَورَتَهُ؛ هر خشمش را برطرف سازد، خداوند کیفرش را از او بردارد و هر زبانش را نگه دارد، خداوند عیبش را بپوشاند . امالى طوسى ، ص 349، ح 721 على علیه السلام : جاهِد شَهوَتَک. رسول اکرم(صلی الله علیه واله)
«لولا أنَّ الشَّیاطینَ یَحُومونَ على قُلوبِ بَنی آدمَ لَنَظَروا إلى مَلَکوتِ السَّماءِ»
اگر نبود که ها بر گرد دل هاى آدمیان مى چرخند، هر آینه آنان ملکوت آسمان ها را مى دیدند.

صادق (علیه السلام)
«کُشِطَ لإبراهیمَ علیه السلام السَّماواتُ . سعید بن کلثوم گوید حضور حضرت صادق (ع) شرفیاب بودم پس آن حضرت، المؤمنین على علیه السّلام را یاد کرد و آن حضرت را به طورى که شایسته آن بود ستود سپس فرمود: به خدا سوگند تا وقتى که على ع حیات داشت هرگز از دنیا هیچ حرامى نخورد و هر گاه دو امرى که خشنودى خدا در آنها بود به او عرضه می شد ه. صادق(علیه السّلام) فرمود: ی که قبر حسین (علیه السّلام) را لله و فی الله زیارت کند خداوند اورا از آتش آزاد می کند و روز فزع اکبر ایمنی می دهد ، و حاجتی از حوائج دنیا و آ ت را از خداوند نمی طلبد مگر اینکه به او عطا می کند. ونیز حضرت فرمود: زیارت حسین(علیه السّلام) برترین عمل در میان اع. درتفسیر عیاشی ازسلیمان بن خالد روایت آورده که گفت : من به صادق (علیه السلام) عرض : پاسخ اینکه مردم می پرسند ، « اگر علی ( علیه السلام ) حقی داشت ، چرا برای احقاق آن قیام نکرد ؟ » چیست ؟ ( علیه السلام ) فرمودند : خدای عزوجل هیچ انسان واحدی را مکلف به قیام نمی کند بجز رسول خدا (ص) را که در. دو شب براى حسین علیه السلام ، یک شب براى من ...! جناب حجة ال حاج شیخ عبدالصمد مینا از قول پدرش ، مرحوم حاج میرزا حسین مینا، نقل کرد که مرحوم حاج سید تقى کمالى قمى معروف فرمودند: وقتى که من براى زیارت به کربلا مشرف مى شدم در بالاى مناره حرم حسین علیه السلام اذان مى گفتم و یک شب دربال. قَالَ الصادق علیه السلام: صَلَاحُ حَالِ َّعَایُشِ وَ َّعَاشُرِ مِلْ‏ءُ مِکْیَالٍ ثُلُثَاهُ فِطْنَةٌ وَ ثُلُثُهُ تَغَافُل صادق علیه السلام فرمود: مصالح زندگى و معا اجتماعی، همانند پیمانه ای می ماند که دو سوم آن هوشمندی و ذکاوت و یک سوم دیگرش نادیده انگاری و تغافل است‏. در عزای شهادت جانسوز جعفربن محمد الصادق علیه السلام مؤید و مأجور باشید. برخے از مردم بر حسب عادت، غذا یا نوشیدنے را داغ مصرف مےکنند. در حالے که خوردن غذا یا نوشیدنے داغ، مکروه است. علی علیه السلام: طعام داغ را بگذارید تا سرد شود.1 صادق علیه السلام: غذای داغ بــے برکت است.2 1. میزان الحکمه ج1 ص164 2. وسائل الشیعه ج16 ص621 احادیث خشم:


علی (علیه السلام):دشمن ترین دشمن آدمی، خشم و اوست، هرکه بر این دو مسلط شود ، درجه اش بالا رود و به هدفش برسد

علی (علیه السلام):خشم را با خاموشی درمان کنید

صادق (علیه السلام): ى که هنگام خشم خوددار نباشد، از ما نیست. (کافى، ج2، ص 637، ح2)

(صلی الل. اگر ما در هر روز، تنها یک حدیث را بیاموزیم و به کار بندیم، در پایان سال، 365 درس زندگی ساز را آموخته و 365 نهال معرفت در سرزمین جان خود نشانده ایم. مجموعه مدارس حدیثی اهل بیت علیهم السلام (مدرسه محمدی، مدرسه علی و مدرسه باقر و مدرسه صادق علیهم السلام) این فرصت را برای مشتاقان حدیث ف. انقلاب در شرح حدیثی اخلاقی از جعفر صادق (علیه السلام) بیان د: حضرت آیت الله صبح یکشنبه گذشته (۱۳۹۶/۲/۱۰) در ابتدای درس خارج فقه خود در حسینیه ی (رحمه الله) به بیان شرح حدیثی تربیتی از حضرت جعفر صادق (علیه السلام) در موضوع «شکر نعمت و کفران نعمت» پرداختند. پایگاه اطلاع رسانی khamenei.ir . صادق علیه السلام فرمودند: مهدی در میان مردم راه می رود،در بازارهایشان رفت و آمد می کند و روی فرش هایشان گام می نهد،ولی او را نمی شناسند تاهنگامی که خداونداجازه دهد تا خودش را به آنان معرفی کند. بحارالانوار،جلد۵۲،صفحه۱۵۴ یادمان باشد به گواهی صادق علیه ، زمان عج شاهد ماست. زمان . شخصی به نام سفیان ثوری که از فقهای اهل تسنن است و صوفی بود یعنی گمان می کرد که سنت در اعراض از دنیاست ، معاصر صادق علیه السلام بود ..... روزى سفیان بر آن حضرت وارد شد و دید علیه السلام لباس سفید، لطیف و زیبایى پوشیده اند ، اعتراض کرد و گفت: ادامه مطلب
المؤمنین حضرت علی(علیه السلام) به یکی از قـضـاة فرمودند: آیا ناسخ و منسوخ را از هم تمییز می دهی؟
عرض کرد: خیر. المؤمنین حضرت علی(علیه السلام) فرمودند: آیا از حقیقت امثله ای که خدا در قرآن متعرض شده، با خبر هستی؟
عرض کرد: خیر. المؤمنین حضرت علی(علیه السلام) فرمودند: با این بی بضاعتی و عدم اطلاع، هرگاه قـضـاوت کنی، خود و دیگران را هلاک کرده ای و در حقیقت این همان است که کار نیکان را مساوی با عمل خود دانسته و فعل شایسته آنان را با عمل ناروای خود، مقایسه نموده. در کتاب تحف العقول روایت است که حضرت جعفر صادق(علیه السلام) فرمودند: قـاضـی ها چهار دسته اند. سه دسته در دوزخ و یک دسته در بهشت اند. 1ـ مردی که دانسـته، نـاحـق قـضـاوت کـند در دوزخ است.
۲ـ مردی که ندانسته، به ناحق قـضاوت کند در دوزخ است.
۳ـ مردی که ندانسته، به حـق قـضاوت کـند در دوزخ است.
۴ـ مردی که دانسته به حـق قـضاوت کند در بهشت است.
مساله «غیبت» و «مهدویت» در بین مسلمانان، به خصوص شیعیان ، دارای سابقه ای بس دیرین است و اذهان مسلمین به وسیله روایات نبوی و علوی، آشنا با این حقیقت بوده است. منابع ما مشحون از روایاتی است که در آنها، - صلی اللّه علیه و آله- و ائمه هدی - علیهم السلام- خبر از وقوع غیبت و مسائل مربوط . صادق علیه‏السلام : اِیّاکُم وَ النَّظرَة فَانَّها تَزرَع فی القَلبِ الشَهوَة وَ کَفى بِها لِصاحِبِها فِتنَة؛ از نگاه [ناپاک] بپر د که چنین نگاهى تخم را در دل مى کارد و ‏همین براى فتنه ى صاحب آن دل بس است. (تحف ‏العقول، ص 305) ثواب مصافحه و دست یک دیگر را فشردن (2) 1- ابو حمزه از صادق علیه السّلام روایت کرده است که: (پاداش شما) به هنگامی که با هم مصافحه می کنید- و دستان خود را در دست یک دیگر می گذارید- همانند پاداش یانی است که (در راه خدا و برای خدا) جهاد می کنند. پاداش نیکیها و کیفر گناهان / ترجمه ثواب الأعم. ضمن عرض تبریک پیشاپیش به مناسبت میلاد اکرم صل الله علیه و آله و سلم و ولادت حضرت جعفر صادق علیه السلام خدمت یکایک شما عزیزان مطالب را قرار دادیم منبع: http://emamh ankarim. / شهادت اما جعفر صادق (علیه السلام) را به تمام دوستان گلوبینی تسلیت عرض می کنیم عید آسمانی حضرت رضا علیه السلام به نقل از جدّش صادق علیه السلام فرمود: «روز غدیر خم، درآسمان مشهورتر از زمین است ». عید پر برکت غدیر خم صادق علیه السلام فرمود: «به خدا قسم اگر مردم فضیلت واقعی روز غدیر را می‏شناختند، فرشتگان روزی ده بار با آنان مصافحه می‏ د . بخشش‏های خدا به ی . حدیث روز جعفر صادق علیه السلام یکی از جملاتی که هنگام مصیبت بیان می فرمود این بود که می گفت خدای را سپاس که مصیبت مرا در اعتقادات و دینم قرار نداد.مشرق- جعفر صادق علیه ‏السلام- در هنگام مصیبت- می فرمود: خدای را سپاس که مصیبت مرا در دینم قرار نداد، خدای را سپاس که اگر می ‏خواست مصیبتم از این هم بزرگتر می‏ شد، خدای را بر امری سپاس که او خواست بشود و شد.متن حدیث:

الإمامُ الصّادقُ علیه ‏السلام
إنّهُ کانَ یقولُ عندَ المُصیبهِ: الحَمدُ للّه‏ِ الذی لَم یَجعَلْ مُصِیبَتیفی دِینی ، والحَمدُ للّه‏ِ الذی لو شاءَ أن ت َ مُصیبَتی أعظَمَ مِمّا کانت (کانَت) ، والحَمدُ للّه‏ِ علی الأمرِ الذی شاءَ أن ی َ و کانَ.«بحارالانوار، جلد 78، صفحه 268- م میزان الحکمه،صفحه334» صادق علیه السلام در کلامی ارزشمند نزدیکترین ح بنده به خدا و خشنودی باری تعالی از وی را اعتقاد به حجت خدا و انتظار فرج ایشان دانسته اند. جعفر صادق علیه ‏السلام فرمودند: نزدیک‏ترین ح بندگان به خدا و خشنودى او از آنها هنگامى است که حجّت خدا در میان آنها نباشد و براى آنها ظاهر نشو. «قَدْ جآءَکُمْ بُرْهانٌ مِنْ رَبِّکُمْ وَأَنْزَلْنا إِلَیکُمْ نُوراً مُبِیناً» (سوره نساء، آیه 174) «دلیل روشن از طرف پروردگارتان برای شما آمد، و نور آشکاری به سوی شما نازل کردیم». صادق علیه السلام در این باره فرموده: مراد از برهان، محمّدصلی الله علیه وآله است و نور نیز علی عل. سجاد علیه‏ السلام : قُلْتُ لِعَلىِّ بْنِ الْحُسَینِ علیه‏السلام اَخْبِرنىِ بِجَمیعِ شَرایِـعِ الّدینِ، قالَ علیه‏السلام : قَوْلُ الْحَقِّ وَ الْحُکْمُ بِالْعَدْلِ وَ الْوَفاءُ بِالْعَهْدِ؛ به سجّاد علیه‏السلام عرض : مرا از تمام دستورهاى دین آگاه کنید، علیه‏السل. درباره کوچک بودن یا بزرگ بودن گناه دروغ ، روایات فراوانى وجود دارد، در برخى از آن ها، به ویژه در بخش شمارش گناهان بزرگ ، دروغ گناه بزرگ دانسته شده است ؛ چنان که فضل بن شاذان از حضرت رضا (علیه السلام ) نقل مى کند که حضرت در نامه اى به ماءمون گناهان بزرگ را بر شمرده ، دروغ را نیز یکى. جلسه هفتگی هیئت زوّارالحسین علیهم السلام ویژه شهادت جعفر صادق(ع) در ادامه جلسات هفتگی هیئت زوّارالحسین علیهم السلام ، مراسم هفتگی این هیئت در تاریخ 10/5/95 ویژه شهادت جعفر صادق علیهم السلام در محل دائمی هیئت زوّارالحسین علیهم السلام واقع در حسینیه شهید محمّد علی ت آبادی با قرائ. جشن ولادت اعظم(صلّی الله علیه و آله و سلم) و صادق(سلام الله علیه) . سخنــران: حجت ال و المسلمین مهدی زاده موضوع: رس امروز هیئتی ها ------------------------------------------------------------------------------------ مــداح: کربلایی مرتضی سعیدی نیا مدیحه سرایی و ذکر فضائل اهل بیت(علیهم السلام) ----------------------------------------------. دلیل عدم ازدواج مجدد حضرت علی در زمان حیات حضرت زهرا (س) چه بود ؟ چرا حضرت علی علیه السلام در زمانی که حضرت فاطمه سلام الله علیها در قید حیات بود؛ همسر دیگری اختیار ن د؟ پاسخ به چند دلیل حضرت علی علیه السّلام تا حضرت فاطمه علیها السّلام در قید حیات بودند، همسر دیگری اختیار ن د. ش. سلام من به بقیع و به تربت صادق سلام من به مدینه به غربت صادق سلام من به مدینه به آستان بقیع سلام من به بقیع و کبوتران بقیع سلام من به مزار معطّر صادق که مثل ماه درخشد به آسمان بقیع ✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨ ✨سفارش آ صادق "علیه السلام "✨ چشم هایش داشت بسته می شد.گاه گا. مدرسه ابا جعفر الباقر علیه السلام - وفات حضرت ابوطالب علیه السلام بر شیعیان المومنین تسلیت باد صادق علیه السلام می فرماید: مثل طالب مثل اهل الکهف حین اسروا الایمان و اظهروا الشرک فآتاهم الله اجرهم مرتین; مثل حکایت ابوطالب، مثل اصحاب کهف است که ایمان خود را مخفی د و اظهار شرک ن. اولین قبری که بعد از ظهور شکافته می شود قبر کیست؟ صادق ـ علیه السّلام ـ می فرماید: «اولین ی که قبر او شکافته می شود و به سوی دنیا باز می گردد، حسین بن علی ـ علیه السّلام ـ است.» و در جای دیگر می فرماید:«نخستین فردی که به دنیا باز می گردد، حسین بن علی است پس حکومت می کند تا وقتی که د. میراث دار انبیاء
روزی ابو حنیفه برای پرسشی به خدمت صادق «علیه السلام» رسید. گفتند: خو ده است. او نیز منتظر نشست تا بیدار شود. همان جا نشسته بود که فرزندی پنج یا شش ساله را دید. پرسید: این کودک کیست؟ گفتند: او موسی بن جعفر «علیه السلام» فرزند صادق «علیه السلام» است. پیش خود گفت: ب.