آ ین خبر از دو کوهنورد مفقودی در لواسانات - اخبار روز

ع ی که سال 58 گرفتم و ع ی که آبان 95 از این برج تاریخی شهرضا گرفتم !! درباره برجهاى سِنْبَندى که برفراز کوه دُملا یا دامزاد ساخته شده است،روایت هاى متعددى وجود دارد اما مهمتر از همه حال امروز این برج هاست سن بندی به روایتی برج علامت و شناخت مسیر برای مسافران بوده به روایتی در ایران. رییس سازمان امداد و نجات کشور جزییات عملیات امدادرسانی به سیل و همچنین برف و کولاک در استان های متاثر را تشریح کرد. به نام دانای یکتا . روز 96.7.1 ساعت پنج ونیم صبح اعضای گروه در میدان فرودگاه جهت فتح مسیر چنار در دامنه سه کل گرد آمدیم و از آنجا به پلیس راه بیستون رفتیم و حرکت را بسوی هدف ادامه دادیم .چشمه تیورگی در این موقع سال خشک شده بود .کمی بالاتر از چشمه صبحانه را سرو نمودیم .واز بالای چشمه و . گور 3750 متر دنا مربوط به کوهنورد آلمانی عاشق دنا و ایران
a

گور یک آلمانی در ارتفاع 3750 متری دنا
شاید کمتر ی اطلاع داشته باشد که تابلو ف ی گوری که در ارتفاع 3750 متری کوه دنا قرار دارد متعلف به کیست. این گور که در کنار چشمه پونه ای واقع شده دارای یک تابلو ف ی است که دو بیت شعر و یک جمله کوتاه نوشته شده است اما خیلی ها نمی دانند این گور متعلق به کیست و چرا اینجا و در این ارتفاع بلند دفن شده است
این گور کوچک و ساده متعلق به یک کوهنورد آلمانی عاشق دنا و ایران است. نامش «رلف هنکلس» بود. یک فیزیکدان اهل و متولد آلمان. جسد نه، اما خا تر جنازه سوزانده شده رلف هنکلس فیزیکدان آلمانی 12 سال پیش با همکاری سفارت ایران در برلین و تعدادی از مردم محلی شهر سی سخت در استان کهگیلویه وبویراحمد، که نزدیک ترین شهر به قله های دنا است، در این نقطه به خاک س شد .
رلف هنکلس فقط یکی از صدها کوهنوردی است که از حدود 70 سال پیش به این سو، هر سال برای صعود به مجموعه قله های بالای چهار هزار متری دنا راهی ایران و این استان می شوند. سفر و صعود او اما تفاوتی بزرگ با دیگر کوهنوردان داشت، رلف هنکلس اولین بار بیشتر از 40 سال پیش به ایران آمد، ابتدا از قلعه بابک و الموت دیدن کرد و سپس راهی دنا شد، اما این سفر پاگیرش کرد و پس از آن بیشتر از 20 بار دیگر برای دیدن و بالارفتن از دنا به ایران آمد.
زواره نیک اقبالیان، پژوهشگر ن همین شهر و نویسنده کتاب «دنا نام ها و یادها» که با کوهنوردان خارجی بسیاری برای صعود از دنا همکاری و آنها را راهنمایی کرده است، از ابتدای حضور رلف هنکلس در ایران و پای کوه دنا با او آشنا بوده است.
نیک اقبالیان درباره او می گوید: «آقای رلف هنکلس عاشق شرق و مولانا و گویی در پی پیدا گمشده ای بزرگ بود. پیش از آنکه به ایران بیاید و با دنا آشنا شود، مدتی در ترکیه بود اما به گفته خودش، گمشده اش را آنجا پیدا نکرد و در ادامه راهی ایران شد. پس از آمدن به ایران ابتدا به قلعه بابک و الموت رفت و بعد راهی دنا شد و انگار همان چیزی را که دنبالش می گشت اینجا یافته بود. مدت ها اینجا ماند و پس از آن نیز همیشه، چه پیش از انقلاب و چه بعد از آن، دوباره و چندباره برای دیدن و صعود به دنا می آمد، تا اینکه حدود 15 سال پیش، پس از آنکه در آلمان به تشخیص پزشکان معالجش متوجه ابتلای خود به بیماری سرطان می شود و به او می گویند به بهبود و درمانش امیدی نیست، به فرزندانش وصیت می کند حتماً جنازه اش را در کوه دنا دفن کنند.
نیک اقبالیان در ادامه در رابطه با چگونگی دفن او در دنا نیز می گوید: «بعد از آنکه رلف هنکلس به دلیل سرطان از دنیا رفت، اعضای خانواده اش تلاش د برای عمل به وصیتش او را در دنا دفن کنند، با این حال به دلیل مخالفت ها و مشکلاتی که در زمینه انتقال جنازه و دفن در دنا پیش آمد، درنهایت ترتیبی داده شد تا همان جا در آلمان جنازه او سوزانده شود و خا ترش را با همکاری سفارت ایران در برلین به ایران فرستادند و به سی سخت منتقل د. اینجا در سی سخت نیز با همکاری جمعی از اهالی و کوهنوردان آشنا به منطقه، خا تر به ارتفاعات دنا منتقل شد و در کنار چشمه پیدنی، که از چشمه های معروف در یکی از مسیرهای اصلی صعود به دناست، به خاک س و روی مزارش نیز قطعه شعری نوشته شد.
نیک اقبالیان، همچنین می افزاید: «البته آقای رلف هنکلس تنها آلمانی شیفته دنا نیست. حدود 10 سال پیش نیز کوهنورد دیگری از اهالی همین کشور، که برای صعود به دنا آمده بود، هنگام پایین آمدن از قله، در ادامه مسیر به یکی از روستاهای کوهپایه دنا به اسم روستای لما می رود و شب را همان جا می ماند، درنهایت وقتی برای خداحافظی از روستا آماده می شد، متوجه می شود مدرسه این روستا مناسب نیست و ساختمانی م وبه و قدیمی است و تصمیم می گیرد به پاس قدردانی از میهمان نوازی اهالی این روستا برای آنها مدرسه ای بسازد که در ادامه با هماهنگی با استانداری و سازمان نوسازی مدارس، در همین روستا مدرسه ای مجهز و نوساز ساخت؛ مدرسه ای که این کوهنورد آن را به نام دخترش الیزابت رز نام گذاشت».
به گفته اعضای هیأت کوهنوردی استان کهگیلویه وبویراحمد، هرساله حدود 600 تا هزار کوهنورد خارجی از کشورهای مختلف، که بیشتر آنان از کشورهای اروپایی هستند، راهی استان کهگیلویه وبویراحمد می شوند تا به دنا صعود کنند. آنها به نقل از این کوهنوردان می گویند یکی از اصلی ترین موانع پیش روی حضور آنان و دیگر هم نوردان شان برای صعود به دنا، مشکلات و سختی های مربوط به صدور ویزا و روادید است و اگر این مشکل برطرف یا تسهیل شود، بر تعداد کوهنوردانی که برای صعود به دنا به ایران خواهند آمد، بسیار افزوده خواهد شد.
دنا را بهشت کوهنوردان می خوانند. رشته کوه دنا، بلندترین کوه و بزرگ ترین چین خوردگی رشته کوه بزرگ زاگرس محسوب می شود و خط الرأسی به طول تقریبا 90 کیلومتر دارد و بین سه استان کهگیلویه وبویراحمد، اصفهان و فارس واقع شده است. این رشته کوه زیبا 49 قله بالای چهارهزارمتر دارد. دنا با بزرگ ترین مجموعه قله های چهارهزار متری در ایران، همچون گوهری بی همتا در میان رشته کوه های ایران می درخشد. درباره دنا یک اشتباه عامیانه وجود دارد؛ دنا یک قله نیست بلکه یک رشته کوه است. دنا از شمال غربی تا جنوب شرقی کشیده شده است که به سه رشته اصلی و یک رشته فرعی عمودی توسط سه گردنه، بیژن، مورگل غربی و پوتک تقسیم می شود.
رشته مرکزی دنا از گردنه بیژن به ارتفاع سه هزار و 200 متر تا گردنه مورگل غربی به ارتفاع چهار هزار و صد متر ادامه دارد و 18 قله بالای چهار هزار متر دارد، بلندترین قله رشته دنا و همچنین رشته بزرگ زاگرس قله قاش مستان یا بیژن 3 است. قلل دیگر این رشته از گردنه بیژن به ترتیب عبارتند از: بَرد آتش، سی چان 1، 2 و 3، حوض دال، کرَ سُمی شرقی، کَر سُمی غربی، تنگه راه (حرا)، بیژن 1 (ماش)، کپیری، بیژن 2 (برج آسمانی)، قِزِل قُله، هِرم، کیخسرو، بن رو، بیژن 3 (قاش مستان)، قبله، مورگل، مورگل غربی (پازنک) و مورگل شمالی.
در جناح مرکزی دنا، قله مورگل نیز از محور روستای کرمی در کنار جاده یاسوج - میمند می توان در مسیر رودخانه کره تا نومون اول رسید و از مسیر تنگ زولدون از دیواره زیر قله صعود کرد و ابتدا به قله کل گردل رسید و سپس به سمت شرق و از روی خط الرأس اصلی حرکت کرد و به قله مورگل (دومین قله دنا) به ارتفاع چهار هزار و 425 متری رسید. از دیگر قله هایی که در جبهه مرکزی قرار دارند و از جنوب و از مبدأ سی سخت می توان به آنها صعود کرد، سی چانی و برد آتش هستند که از دو مسیر گردنه بیژن و دره سی چانی قابل دسترسی اند که در مدت یک روز می توان به آنها صعود کرد.

سرچشمۀ همۀ رودهای بزرگ، و منشا نیمی از آب های شیرین جهان، کوهستان است. کوه ها، زیستگاه گونه های بی شمار گیاهی و جانوری، خاستگاه بخش مهمی از تنوع زیستی و پناهگاه بسیاری از گونه هایی هستند که در دشت ها نابود شده اند.

نامگذاری روز جهانی کوهستان
به دنبال بزرگداشت سال بین المللی کوهها در سال (2002) مجمع عمومی سازمان ملل متحد در پنجاه و هفتمین جلسه خود در ژانویه 2003 روز 11 دسامبر (20 آذر) را بعنوان روز جهانی کوهستان تعیین و از سازمان خوار بار و کشاورزی ملل متحد (فائو) دعوت کرد تا مسئولیت هماهنگی این روز در سطح جهان را بر عهده بگیرد. فائو هر سال با تعیین یک موضوع، از کشور های کوهستانی و اعضای مشارکت برای کوهها (mp ) دعوت می نماید تا با اجرای آیین های ویژه نظیر گرد همایی و ... اجرای برنامه های کوهنوردی در بزرگداشت این روز و تاکید هر چه بیشتر بر اهمیت و نقش کوهستان بکوشند.
نماد روز جهانی کوهستان
نماد روز جهانی کوهستان شامل سه مثلث متساوی الاضلاع بر روی یک خط افقی است. مثلث سمت چپ یک الماس آبی رنگ در بالا دارد و نشان از یخ و برف در قله کوه و وم توجه به گرمایش زمین و حفظ برفهای کوهستان دارد. مثلث میانه دایره نارنجی دارد که نشان دهنده منابع طبیعی محیط کوهستان است که به طور مداوم از داخل کوه ها است اج می شوند و مثلث سمت راست یک مثلث سبز کوچک در پایه دارد که نشان دهنده سرسبزی و محصولاتی است که در دامنه کوه ها رشد می کنند.
ارزش کوه ها و چند عامل اصلی ت یب در کوهستان سرچشمۀ همۀ رودهای بزرگ، و منشا نیمی از آب های شیرین جهان، کوهستان است. کوه ها، زیستگاه گونه های بی شمار گیاهی و جانوری، خاستگاه بخش مهمی از تنوع زیستی و پناهگاه بسیاری از گونه هایی هستند که در دشت ها نابود شده اند. کوه ها، بزرگترین گردشگاه ها و ورزشگاه ها هستند و با داشتن چشم اندازی باشکوه و هوای پاک، امکان پیاده روی و ورزش در یک محیط دل انگیز را فراهم کرده اند.
چرای دام، ساخت و ساز، معدن کاوی، جاده سازی، گردشگری ناسالم، چیدن گل ها و گیاهان، نوشتن یادگاری، انباشت زباله و ... از مهمترین عامل ت یب در کوهستان محسوب می شود .
وظیفه کوهنوردان در حفظ کوهستان اگر چه ممکن است یک کوهنورد طبیعت دوست، نقشی در ایجاد و تشدید بسیاری از عوامل ت یب کوهستان نداشته باشد، اما چون انگیزۀ اصلی کوهنورد برای رفتن به کوه، بهره مندی از محیط طبیعی است، خود را برای حفظ محیط کوهستان و کاهش عوامل م ب مسئول می داند. بهتر است کوهنوردان برای حفظ محیط زیست کوهستان به این نکات توجه کنند :

√ احساس مسئولیت در قبال فرزندانمان تا در آینده بتوانند همچون ما از طبیعت بهره ببرند.
√ برنامه های کوهنوردی پر جمعیت که فشار ناگهانی زیادی را بر طبیعت وارد می کند، اجرا نکنیم.
√ در هنگام کوهنوردی، چون یک محیط بان مسئول، مراقب تخلف ها و آسیب رسانی های دیگران باشیم. بیشتر انی که اشتباه کوچکی مرتکب می شوند، با یک تذکر محترمانه قانع می شوند.
√ از فعالیت های م ب محیط های کوهستانی گزارش تهیه کرده و برای انعکاس آن ها در رسانه ها و اطلاع رسانی به سازمان های مسئول اقدام کنیم.


√ به جای درخواست از مسئولان برای ایجاد تسهیلات کوه نوردی در دل طبیعت (مانند پناهگاه)، خواستار ساخت خانۀ کوهنورد در شهر یا روستا، برای برگزاری نشست ها و تاسیس کتابخانه و مرکز اطلاعات کوهنوردی شویم، یا به جای حمایت از پناهگاه سازی، خواستار ایجاد مجتمع های کوهستانی در مبادی مسیرها و دامنۀ کوهستان شویم.


√ در سازمان های غیر تی طرفدار محیط زیست عضو شویم و در برنامه هایی مانند روز پاک سازی کوهستان، روز جهانی کوهستان، روز جهانی زمین پاک، روز ملی دماوند و ... مشارکت کنیم.
√ مشارکت در ادارۀ امور مربوط به محیط زیست و رعایت اصول طبیعت گردی پاک را ترویج کنیم.


قالیشویی تماس دارای سابقه درخشان وازسال ۱۳۷۰شروع به کار و افتخار خدمت رسانی به شماهمشهریهان گرامی را دارا میباشد عضو رسمی و معتبر اتحادیه قالیشویان ومجاز و دارای شعب تلفنی در سرتاسر تهران سرویس دهی سریع و همه روزه برای مناطق:1-2-3-4-5-6-7-8-13-14 سرویس vip ویژه هر منطقه (تجریش-نیاوران-. گور 3750 متر دنا مربوط به کوهنورد آلمانی عاشق دنا و ایران a گور یک آلمانی در ارتفاع 3750 متری دنا شاید کمتر ی اطلاع داشته باشد که تابلو ف ی گوری که در ارتفاع 3750 متری کوه دنا قرار دارد متعلف به کیست. این گور که در کنار چشمه پونه ای واقع شده دارای یک تابلو ف ی است که دو بیت شعر و یک جمله کوتاه نوشته شده است اما خیلی ها نمی دانند این گور متعلق به کیست و چرا اینجا و در این ارتفاع بلند دفن شده است این گور کوچک و ساده متعلق به یک کوهنورد آلمانی عاشق دنا و ایران است. نامش «رلف هنکلس» بود. یک فیزیکدان اهل و متولد آلمان. جسد نه، اما خا تر جنازه سوزانده شده رلف هنکلس فیزیکدان آلمانی 12 سال پیش با همکاری سفارت ایران در برلین و تعدادی از مردم محلی شهر سی سخت در استان کهگیلویه وبویراحمد، که نزدیک ترین شهر به قله های دنا است، در این نقطه به خاک س شد. رلف هنکلس فقط یکی از صدها کوهنوردی است که از حدود 70 سال پیش به این سو، هر سال برای صعود به مجموعه قله های بالای چهار هزار متری دنا راهی ایران و این استان می شوند. سفر و صعود او اما تفاوتی بزرگ با دیگر کوهنوردان داشت، رلف هنکلس اولین بار بیشتر از 40 سال پیش به ایران آمد، ابتدا از قلعه بابک و الموت دیدن کرد و سپس راهی دنا شد، اما این سفر پاگیرش کرد و پس از آن بیشتر از 20 بار دیگر برای دیدن و بالارفتن از دنا به ایران آمد. زواره نیک اقبالیان، پژوهشگر ن همین شهر و نویسنده کتاب «دنا نام ها و یادها» که با کوهنوردان خارجی بسیاری برای صعود از دنا همکاری و آنها را راهنمایی کرده است، از ابتدای حضور رلف هنکلس در ایران و پای کوه دنا با او آشنا بوده است. نیک اقبالیان درباره او می گوید: «آقای رلف هنکلس عاشق شرق و مولانا و گویی در پی پیدا گمشده ای بزرگ بود. پیش از آنکه به ایران بیاید و با دنا آشنا شود، مدتی در ترکیه بود اما به گفته خودش، گمشده اش را آنجا پیدا نکرد و در ادامه راهی ایران شد. پس از آمدن به ایران ابتدا به قلعه بابک و الموت رفت و بعد راهی دنا شد و انگار همان چیزی را که دنبالش می گشت اینجا یافته بود. مدت ها اینجا ماند و پس از آن نیز همیشه، چه پیش از انقلاب و چه بعد از آن، دوباره و چندباره برای دیدن و صعود به دنا می آمد، تا اینکه حدود 15 سال پیش، پس از آنکه در آلمان به تشخیص پزشکان معالجش متوجه ابتلای خود به بیماری سرطان می شود و به او می گویند به بهبود و درمانش امیدی نیست، به فرزندانش وصیت می کند حتماً جنازه اش را در کوه دنا دفن کنند. نیک اقبالیان در ادامه در رابطه با چگونگی دفن او در دنا نیز می گوید: «بعد از آنکه رلف هنکلس به دلیل سرطان از دنیا رفت، اعضای خانواده اش تلاش د برای عمل به وصیتش او را در دنا دفن کنند، با این حال به دلیل مخالفت ها و مشکلاتی که در زمینه انتقال جنازه و دفن در دنا پیش آمد، درنهایت ترتیبی داده شد تا همان جا در آلمان جنازه او سوزانده شود و خا ترش را با همکاری سفارت ایران در برلین به ایران فرستادند و به سی سخت منتقل د. اینجا در سی سخت نیز با همکاری جمعی از اهالی و کوهنوردان آشنا به منطقه، خا تر به ارتفاعات دنا منتقل شد و در کنار چشمه پیدنی، که از چشمه های معروف در یکی از مسیرهای اصلی صعود به دناست، به خاک س و روی مزارش نیز قطعه شعری نوشته شد. نیک اقبالیان، همچنین می افزاید: «البته آقای رلف هنکلس تنها آلمانی شیفته دنا نیست. حدود 10 سال پیش نیز کوهنورد دیگری از اهالی همین کشور، که برای صعود به دنا آمده بود، هنگام پایین آمدن از قله، در ادامه مسیر به یکی از روستاهای کوهپایه دنا به اسم روستای لما می رود و شب را همان جا می ماند، درنهایت وقتی برای خداحافظی از روستا آماده می شد، متوجه می شود مدرسه این روستا مناسب نیست و ساختمانی م وبه و قدیمی است و تصمیم می گیرد به پاس قدردانی از میهمان نوازی اهالی این روستا برای آنها مدرسه ای بسازد که در ادامه با هماهنگی با استانداری و سازمان نوسازی مدارس، در همین روستا مدرسه ای مجهز و نوساز ساخت؛ مدرسه ای که این کوهنورد آن را به نام دخترش الیزابت رز نام گذاشت». به گفته اعضای هیأت کوهنوردی استان کهگیلویه وبویراحمد، هرساله حدود 600 تا هزار کوهنورد خارجی از کشورهای مختلف، که بیشتر آنان از کشورهای اروپایی هستند، راهی استان کهگیلویه وبویراحمد می شوند تا به دنا صعود کنند. آنها به نقل از این کوهنوردان می گویند یکی از اصلی ترین موانع پیش روی حضور آنان و دیگر هم نوردان شان برای صعود به دنا، مشکلات و سختی های مربوط به صدور ویزا و روادید است و اگر این مشکل برطرف یا تسهیل شود، بر تعداد کوهنوردانی که برای صعود به دنا به ایران خواهند آمد، بسیار افزوده خواهد شد. دنا را بهشت کوهنوردان می خوانند. رشته کوه دنا، بلندترین کوه و بزرگ ترین چین خوردگی رشته کوه بزرگ زاگرس محسوب می شود و خط الرأسی به طول تقریبا 90 کیلومتر دارد و بین سه استان کهگیلویه وبویراحمد، اصفهان و فارس واقع شده است. این رشته کوه زیبا 49 قله بالای چهارهزارمتر دارد. دنا با بزرگ ترین مجموعه قله های چهارهزار متری در ایران، همچون گوهری بی همتا در میان رشته کوه های ایران می درخشد. درباره دنا یک اشتباه عامیانه وجود دارد؛ دنا یک قله نیست بلکه یک رشته کوه است. دنا از شمال غربی تا جنوب شرقی کشیده شده است که به سه رشته اصلی و یک رشته فرعی عمودی توسط سه گردنه، بیژن، مورگل غربی و پوتک تقسیم می شود. رشته مرکزی دنا از گردنه بیژن به ارتفاع سه هزار و 200 متر تا گردنه مورگل غربی به ارتفاع چهار هزار و صد متر ادامه دارد و 18 قله بالای چهار هزار متر دارد، بلندترین قله رشته دنا و همچنین رشته بزرگ زاگرس قله قاش مستان یا بیژن 3 است. قلل دیگر این رشته از گردنه بیژن به ترتیب عبارتند از: بَرد آتش، سی چان 1، 2 و 3، حوض دال، کرَ سُمی شرقی، کَر سُمی غربی، تنگه راه (حرا)، بیژن 1 (ماش)، کپیری، بیژن 2 (برج آسمانی)، قِزِل قُله، هِرم، کیخسرو، بن رو، بیژن 3 (قاش مستان)، قبله، مورگل، مورگل غربی (پازنک) و مورگل شمالی. در جناح مرکزی دنا، قله مورگل نیز از محور روستای کرمی در کنار جاده یاسوج - میمند می توان در مسیر رودخانه کره تا نومون اول رسید و از مسیر تنگ زولدون از دیواره زیر قله صعود کرد و ابتدا به قله کل گردل رسید و سپس به سمت شرق و از روی خط الرأس اصلی حرکت کرد و به قله مورگل (دومین قله دنا) به ارتفاع چهار هزار و 425 متری رسید. از دیگر قله هایی که در جبهه مرکزی قرار دارند و از جنوب و از مبدأ سی سخت می توان به آنها صعود کرد، سی چانی و برد آتش هستند که از دو مسیر گردنه بیژن و دره سی چانی قابل دسترسی اند که در مدت یک روز می توان به آنها صعود کرد. climb! amiyp v3.3.0 full – بازی آرکید جالب و محبوب اندروید + تریلر
قیمت 1.49 دلار در گوگل پلی – نسخه کامل بازی تقدیم شما
تست شده با اجرای کاملا افلاینclimb! a mountain in your pocket بازی جدید، فوق العاده زیبا و سرگرم کننده در سبک بازیهای آرکید – تفننی از استودیوی بازیسازی ivan alcaide برای اندروید است که با قیمت 1.49 دلار در گوگل پلی عرضه شده و به درخواست شما جدیدترین آپدیت اش برای عرضه شده و پیش روی شماست! در بازی climb! a mountain in your pocket شما در نقش یک کوهنورد ظاهر می شوید که قرار است از ص ه های مختلفی بالا برود و به قله های مختلف صعود کنید! این بار بر خلاف کوهنوردی در دنیای واقعی خبری از طناب نجات وجود ندارد و باید تمام سعی تان را ید ادامه مطلب... حقایق جالب در مورد اورست که نمی دانید ص ه ای که در قله ی اورست قرار دارد، سنگ آ دریایی است که می تواند متعلق به بستر دریایی باشد که ۴۵۰ میلیون سال قبل وجود داشت. اورست بلندترین کوه جهان است که در رشته کوه های هیمالیا در مرز ساگارماتای نپال و تبت واقع در چین قرار دارد. ارتفاع قله ی. موضوع این کتاب را با شرحی از نویسنده آن بخوانیم:
بدون شک آشنایی با قوانین حقوقی در ورزش بخصوص ورزش پرهیجان کوه نوردی راهی مناسب برای مقابله با عواقب حوادث کوهستان بوده, ضمن آنکه موجب افزایش ایمنی در برنامه های کوه نوردی و تدبیر شی بخصوص از جانب س رستان گروهها و برنامه ها ی کوه نوردی می شود. لازم بذکر است که این کتاب برای کلیه افراد کوهنورد، گردشگر، مربی،س رست،مدیران کوهنوردی، فروشندگان تجهیزات، راهنمایان مفید و حاوی مطالب حقوقی مرتبط و مناسبی است.
کتاب حقوق کوهنوردی توسط شهنام جباری،دانشجوی ای مدیریت ورزشی،کارشناس حقوق قضایی،مشاور حقوقی در امور ورزشی ، مربی درجه دو کوهنوردی ،مربی هیمالیانوردی و مولف و مدرس مقررات کوهنوردی فدراسیون کوهنوردی تالیف و در نشر ویرایش منتشر شده است. با خدا باشید کوهنوردی می خواست از بلندترین کوه بالا برود.او پس از سال ها آماده سازی،کار خود را شروع کرد.از آنجایی که افتخار کار را فقط برای خود می خواست تصمیم گرفت تنها از کوه بالا برود.شب بود و مرد جایی را نمی دید.او همانطور که از کوه بالا می رفت چند قدم مانده بود که به قلّه ی کوه. رکنا: دختر نوجوان و مادرش پس از اعلام مفقودی پدر خانواده از کلانتری بیرون آمدند. مهلا ناگهان پدرش را در پیاده روی آن طرف خیابان و در حالی که پشت یک وانت مخفی شده بود دید. با عجله به سوی پدر دوید. کوهنوردی بدون برف را شاید بتوان به نوعی کوهنوردی گلگشتی نام نهاد. در صعودهای بلند هیچ گریزی از برف و یخ نیست. با همین ایده سرغ مربیگیری برف و یخ رفتم. آزمون در روزهای 17 و 18 اردیبهشت در لرستان شهرستان ا برگزار گردید. روز اول را در دامنه های کول جنون گذر م که بدلیل شدت باران نیمه تمام آن را رها کردیم و به خانه کوهنورد ا پناه آوردیم. روز دوم در یک هوای بهاری آفت بسیار دلچسب بقیه مواد عملی آزمون برگزار گردید. روز دوم در دامنه قله پاپیر سپری شد. مشکلی که وجود دارد این است که فرصت تمرینهای مرتبط با برف و یخ مخصوصا در منطقه ما وجود ندارد بنابراین به فکر تمرین هم نمی افتیم. البته باشگاه آزادگان مشهد در اوا سال دوبار تمرین برف دارد که بنظرم تمرینات عمومی است. حال با نوجه به سابقه مردودیهای متعددی که در مربیگری کوهپیمائی دارم نمی ئانم چند بار باید در این آزمون شرکت کنم.

##پنج شنبه 4مردادماه 97
**** در روز نخست ازمرحله دوم لیگ اسکیت سرعت بانوان کشور ،بانوی پرافتخار وتوانمند همولایتی، یاسمن زمانی،خوش درخشید وهمچون مرحله اول این لیگ به مقامی دومی ماده 500 متر ومقام سومی 5000متر دست یافت.
## یکشنبه 7 مردادماه 97
**** قرعه کشی مسابقات لیگ شهر برازجان . چندی پیش مفقودی مردی ۵۱ ساله در پنجم فروردین ماه سال جاری توسط خانواده وی به نیروی انتظامی اعلام شد که از همان زمان کار جستجوی وی توسط پلیس آغاز شد. بر اساس اظهارات یکی از دژبان های کلانتری بهارستان، بعد از حادثه ساختمان پلاسکو، برای ۲۰۰ نفر در این کلانتری اعلام مفقودی شده است. 4 نفر از مفقود شدگان در حادثه طغیان رودخانه دشت پلنگ پیدا شدند. 24/12/1395 به همت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان برگزار شد: برگزاری جشن ریحانه النبی در کتابخانه شیخ محمود شبستری به گزارش روابط عمومی اداره کتابخانه های عمومی شهرستان شبستر جشن ولادت با سعادت دخت نبی اکرم حضرت فاطمه زهرا(س)وبزرگداشت مقام شامخ مادر با محوریت نشست کتابخوان ومعر. تذکر 1-اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی برای ابطال کارت خود می توانند در تهران درخواست خود را به اتاق بازرگانی و در شهرستانها به نمایندگی اتاق بازرگانی و یا به ادارات کل بازرگانی استانها تسلیم نمایند یا می توانند مستقیما به وزارت بازرگانی مراجعه کنند . در هر حال ابطال با موافقت و ابل. یک ژنرال عراقی در گفتگو با خبرنگار اذعان داشته که هیچ کشوری به اندازه ایران به نیروهای مسلح عراق در تقابل با یاری نرسانده است. به گزارش «موعود»، نفیسه کوهنورد گزارشگر فارسی که در منطقه خاورمیانه حضور دارد به گفتگویی با یک ژنرال عراقی پرداخته که در آن به حمایت های بی وقفه ایرا. همه ورزشکاران نیاز دارند بدانند قبل از ورزش چه چیزی باید بخورند تا در اجرای برنامه موفق عمل کنند . اما در کوه نوردی بهتر است در طول هفته انرژی مورد نیاز را به وسیله تغذیه صحیح تامین کنید تا در طول برنامه سنگین یا سبک کمبود انرژی احساس نکنید. مسئله تغذیه قبل از برنامه های کوه نور. مراسم کلنگ زنی خانه کوهنوردان بوستان صخا ابرسج برای اولین بار که آرزوی همه کوهنوردان و طبیعت دوستان بود و زمانی که من شورای ابرسج در سالهای 1386تا1392بودم از آنجا که خودم کوهنورد و طبیعت دوست بودم تقاضای این کار زیاد بود خوشبختانه زمینه این کار از سالها قبل فراهم بود و من زمینی را که در آبشار ابرسج داشتم و وقف قرض الحسنه صخا کرده بودم به این کار یعنی خانه کوهنوردان ابرسج اختصاص دادم بهترین مکان برای این کار و بهترین جایگاه می باشد صبح زود رضا سلیمانی راد دوست بسیار عزیزم که از همه بیشتر دوستش دارم و بعد از خدا ایشان عشق من است و یک کوهنورد بسیار زحمتکش و مودب عاشق علم و عرفان و سخنان بزرگان عاشق پروردگار عاشق ان و اولیاء است همه اینها باعث شد که منهم از سالها قبل عاشق ایشان بشوم چای گذاشته بود و من هم ساعت پنج صبح رسیدم بعد از ما سیدمجتبی سیدهاشمی به ما پیوست و بعد از چای و صبحانه کلنگ این مجموعه را زدیم و کم کم دیگران به ما پیوستند و همه از این افتتاح خوشحال شدند همه توضیحات خوب و ارزشمند سیدمجتبی سید هاشمی را شنیدیم و ایشان راز گلستان شدن روستای ابرسج را تقویت صخا دانست چون صخا عاشق فرهنگ و ورزش است و جائی که به فرهنگ و ورزش توجه و عنایت داشته باشد گلستان می شود داستان صخا را ایشان به گوش کوهنوردان و طبیعت دوستان جهان رسانده است و من بسیار از ایشان سپاسگزارم که در پرنور شدن این مجموعه همت و تلاش می کند خداوند امواتش را بیامرزد و خیر و برکت فراوان به ایشان عطا کند تنها ی که صددرصد تبلیغ و تشویق قرض الحسنه صخا را می کند ایشان می باشد چون ایشان از همه بهتر می داند که صخا حامی و پشتیبان مسائل فرهنگی روستاست و عاشق خشنود قلبهای سالخوردگان مظلوم و ک ن معصوم است این تبلیغ و تشویق و عنایتی که سیدمجتبی سیدهاشمی نسبت به صخا دارد اگر ده نفر اینگونه همت و تلاش کنند و داستان صخا و فداکاری تائب را به گوش دانشمندان و ثروتمندان و کوهنوردان و طبیعت دوستان جهان برسانند و آنها حداقل یکنفرشان با افتتاح حساب و تقویت حساب پس انداز در صخا تقویتمان کند خدمات ما راحت و آسان می شود و این دعا و آرزوی ماست و سختی هائی که از جانب معوقات نصیب ما شده است آسان می گردد و همه مشکلات صخا در یک چشم به هم زدن حل می شود و ما راحت و آسان خدمت خواهیم کرد اجرهمگی با یزدان پاک خدمات ما در قرض الحسنه صخا با حمایت و همکاری تنها یک ابرمیلیاردر آسان خواهد شد (تائب) مراسم کلنگ زنی خانه کوهنوردان (بوستان صخا ) را به همه کوهنوردان و طبیعت دوستان جهان تبریک می گویم (تائب) داستان صخا به گوش کوهنوردان و طبیعت دوستان جهان رسید (تائب) من به دعای کوهنوردان و طبیعت دوستان اعتقاد زیادی دارم (تائب) دعای انسان در کوه و بیابان بی نهایت ارزش دارد (تائب) از همه کوهنوردان و طبیعت دوستان جهان ماس دعا دارم (تائب) related image image result for ‫مراسم کلنگ زنی‬‎ image result for ‫مراسم کلنگ زنی‬‎ image result for ‫مراسم کلنگ زنی‬‎ آ ین خبر از وضعیت قهرمان کوهنوردی ایران* پزشکان پا تانی اجازه­ی انتقال «اوراز» را به ایران نمی دهند قهرمان کوهنوردی ایران پس از گذشت 12 روز همچنان در ح کما به سر می برد. به گزارش خبرنگار ورزشی ایسنا، «محمد اوراز» که به همراه چند ملی پوش کوهنورد برای صعود به یکی از قلل هیمالیا در . بازی gatting over it with bennett foddyبازی کوه نورد شجاع(gatting over it with bennett foddy) یک بازی در سبک اکشن میباشد که در استودیوی بازی سازی bennett foddy ساخته شده و برای کامپیوتر عرضه شده است.در این بازی شما نقش یک کوه نوردی که درون یک دیگ است و پتکی به دست دارد هستید شاید خنده دار باش ولی این بازی یکی از تمرکزی ترین بازی هایی است که انجام میدهید در این بازی شما باید از یک کوه که موانع زیادی دارد به بالا بروید.کوهنوردان با رسیدن به نوک قله، به اسرار مخفی بسیار زیادی دست پیدا می کنند که تا مدت ها از دیگران مخفی مانده بود. گیم پلی بازی، بر مبنای یک کوهنورد و چکش مخصوص او طراحی شده که امکان بازدید از مناطق مختلف را برای وی فراهم می کند. ح داستانی این بازی را می توانید به عنوان یک چالش جذاب آغاز کنید و رفته رفته با ب مهارت و تمرین بیشتر، به قابلیت های پرش، صعود و یا حتی پرواز هم دست پیدا کنید! هم اکنون می توانید نسخه نهایی بازی getting over it with bennett foddy را با و به صورت رایگان از بست اپ دریافت نمایید پس با ما همراه باشید.

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...] مدارک لازم برای دریافت مدرک المثنی آزاد : آیا فارغ حصیل آزاد هستید و مدرک تحصیلی خود را گم کرده اید ؟ ممکن است فارغ حصیلان آزاد بنا به هر دلیلی مانند، گم و یا مفقود شدن دانشنامه و موارد دیگر مدرک تحصیلی خود را دیگر در اختیار نداشته باشند، در صورت بروز چنین مشکلی باید به کجامراجع. ایسنا نوشت: سخنگوی مدیریت بحران پلاسکو گفت: در مجموع پیکر ی آتش نشان و انی که خانواده آنها به نیروی انتظامی مراجعه و اعلام مفقودی کرده اند، 25 نفر است. اما عدد 16 شهید برای آتش نشانی قطعی و باقی… 15 مرداد 95 به همراه 29 نفر از اعضای گروه کوهنوردی شهید واعظی زاده دره زیبای فوسک را پیمایش کردیم . آبشارهای دره سختی (فوسک) در موقعیت جغرافیایی n3025 e5722 در استان کرمان واقع است. در فاصله ۳۰ کیلومتری شهر کرمان و در ضلع شمال شرقی کافر کوه، دره ای وجود دارد که پیش از ۱۰ کیلومتر در دل کوه. مدارک لازم برای دریافت مدرک المثنی آزاد : آیا فارغ حصیل آزاد هستید و مدرک تحصیلی خود را گم کرده اید ؟ ممکن است فارغ حصیلان آزاد بنا به هر دلیلی مانند، گم و یا مفقود شدن دانشنامه و موارد دیگر مدرک تحصیلی خود را دیگر در اختیار نداشته باشند، در صورت بروز چنین مشکلی باید به کجامراجع. اختصاصی از سورنا فایل روایت اولین صعود با و پر سرعت . مقالات تربیت بدنی با فرمت            doc            صفحات  9 مقاله ٔ زیر شرح نخستین صعود بدون ا یژن به اورست است.این صعود را رینهولد مسنر و پیتر هابلر به همراهی تیم اتریشی درسال ۱۹۷۸.
- تعریف و ویرایش و حذف انواع انبار شامل : انبار مواد اولیه،انبار ضایعات،انبار محصول نهایی و....
- ثبت و ویرایش و حذف خدمات پس از فروش جهت کالاهای انبار
- ثبت و ویرایش هزینه های انبار
- ثبت و ویرایش اطلاعات پرسنل
- تعریف کاربران با سطوح دسترسی مختلف
- ثبت و ویرایش انواع گرو. افتخاری دیگر در کارنامه عظیم قیچی ساز عظیم قیچی ساز و چهار کوهنورد ایرانی دیگر روز 29 اردیبشهت 96 موفق به صعود قله 8516 متری «لوتسه»، چهارمین قله مرتفع جهان شدند.  به گزارش   روابط عمومی فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی؛ «عظیم قیچی ساز» با صعودی موفق و بدون استفاده از کپ. مسئولان نپال اعلام د اندازه گیری قبلی ارتفاع کوه اورست 8848 متر بوده اما ممکن است به جز تغییر ارتفاع، موقعیت جغرافیایی آن هم تغییر کرده باشد. به گزارش رو مه کاتماندو پست، اندازه گیری دو ساله که تغییرات آب و هوایی بر اورست را هم نشان خواهد داد، 140 میلیون روپیه (یک میلیون و 350 هزار د. خواهشمند است دستور فرمایید جهت جلوگیری از سوء استفاده احتمالی از چک مفقودی مراتب به بانک یاد شده اعلام گردیده و اقدامات لازم دیگری نیز ایجاد گردد . شکایت ذینفع (دارنده ) در مورد مفقود شدن چک بسمه تعالی ریاست محترم دادگستری ……….(مجتمع قضایی ) با سلام ، احتراما، به استحضار عالی . پس از دو روز عملیات جستجو و نجات در منطقه اشترانکوه لرستان، آ ین گزارش ها حاکی از کشته شدن ۸ کوهنورد و مفقود شدن یک کوهنورد دیگر است.

شش کوهنورد دیگر که موفق شده بودند خودشان را به پناهگاهی برسانند، زنده مانده اند.

علی عزیز امرائی، مسئول کنترل عملیات جمعیت هلال احمر استان لرستان درباره چگونگی نجات تعدادی از حادثه دیدگان توضیح داد: "شش نفر از اعضای این گروه خودشان را به پناهگاهی رسانده بودند که صبح به کمک نیروهای امداد و نجات به پایگاه اباذر هلال احمر منتقل شدند."

سه روز پیش یک گروه کوهنوردی ۱۴ نفری از مشهد، متشکل از دو زن و دوازده مرد به همراه یک کوهنورد اهل الیگودرز که به عنوان راهنما با این گروه همراه شده بود، پس از صعود به قله "کول جنون" به ارتفاع ۳۸۵۰ متر در راه بازگشت با طوفان و کولاک برف رو به رو شدند.

به گفته موسی خادمی، استاندار لرستان، در ساعت ۳:۲۰ دقیقه بامداد ۱۷ آذر به جمعیت هلال احمر شهرستان ا اطلاع داده می شود که تعدادی از کوهنوردان در اشترانکوه در برف و کولاک کوهستان گرفتارشده و نیاز به امدادرسانی دارند که "بلافاصله عملیات نجات به کمک دو بالگرد آغاز می شود."

بر اساس گزارش ها تیم های "واکنش سریع و هیمالیا نوردان اسان رضوی، مرکزی و لرستان" به همراه گروه امداد و نجات هلال احمر در منطقه حضور پیدا د و عملیات گسترده جستجو از بامداد آغاز شد.

رضا آریایی، مدیرکل ستاد مدیریت بحران استان لرستان گفت که پیکر کوهنوردان علیرضا عامری، مرتضی غلام پور، مجید زاده تراب، امان الله جوکار، ناصر اکبری، مهشید جان محمدی، اکرم حقانی و علی قاسم زاده شناسایی و به شهرستان ا منتقل شده اند.

روایت یکی از کوهنوردان نجات یافته

محسن اشرفی، یکی از اعضای این تیم کوهنوردی که نجات یافته به خبرگزاری ایسنا گفت: "حدود ساعت ٦ صبح به سمت قله حرکت کردیم. طبق برنامه قرار بود تا ساعت ١٠ به قله برسیم. همه چیز براساس برنامه پیش رفت. قله جنون را زدیم، اما در مسیر برگشت شرایط به هم ریخت. بارش شدید برف و کولاک کار را سخت کرد. هوا به قدری اب شد که یک متری خودمان را نمی دیدیم. بلد راه مسیر برگشت را پیدا نمی کرد. در نهایت مجبور شدیم مسیر را برخلاف برنامه قبلی تغییر دهیم."

آقای اشرفی با اشاره به اینکه مجبور به تغییر مسیر بازگشت می شوند، می گوید: "تنها امید ما رسیدن به پناهگاهی بود که ٣ نفر از بچه ها به توصیه س رست تیم در آن جا مانده بودند، اما در مسیر رسیدن به آن چند آبشار یخی وجود داشت که عبور از آن نیاز به امکانات و ایجاد کارگاه داشت. به همین دلیل ما دو گروه شدیم. من و سه نفر دیگر و یک گروه هشت نفره."
بر اساس گزارش ها اجساد قربانیان این حادثه از زیر دو متر برف پیدا شده است به گفته محسن اشرفی او به همراه سه نفر دیگر از اعضای گروه جدا می شوند و در راه بوده اند که صدای سقوط بهمن را شنیده اند.

او در ادامه می گوید: "حدود ساعت ٨ شب بود که چراغ پناهگاه را دیدیم، وقتی به آن جا رسیدیم، متوجه شدیم، علیرضا [عاملی] همراه ما نیست. من دیگر توان بازگشت نداشتم. یکی دیگر از بچه های تازه نفس با لباس و امکانات مناسب بالای سر او رفت و لباس های او را تعویض کرد. اما او در این سرما دوام نیاورد."

او در پاسخ به این پرسش که چرا علیرضا عاملی را با خودشان به داخل پناهگاه نیاورده اند، می گوید: "٢٢ساعت کوهنوردی در آن شرایط سخت، همه توان آدم را می گیرد. ارتفاع برف به بیش از ٢متر رسیده بود. حرکت در چنین شرایطی واقعا سخت بود. تنها امید ما دوام آوردن علیرضا بود. ما از داخل پناهگاه موضوع را به هلال احمر اطلاع دادیم، اما وقتی ساعت ٧صبح نیروهای هلال احمر به ما رسیدند، علیرضا از سرما یخ زده بود."

به گزارش ایرنا، سازمان هواشناسی ایران بارش برف و کولاک در استان های غربی ایران از جمله استان لرستان را برای روز پنجشنبه ۱۶ آذر -همان روز صعود این گروه- پیش بینی کرده بود.

علی یاور عزیزپور، مدیرکل اداره ورزش وجوانان استان لرستان "سهل انگاری و عدم هماهنگی کوهنوردان" را علت این حادثه اعلام کرد.

او به خبرگزاری ایسنا گفت که این گروه بدون هماهنگی با فدراسیون کوهنوردی و هیات استانی در بدترین فصل و شرایط آب و هوایی اقدام به صعود کرده اند چون اغلبشان صعودهای بالای ۶ هزار متر در کارنامه ورزشی خود داشته اند.

قله "کول جنون" به معنی کوه صدادار شناخته می شود، و این منطقه از زاگرس به بهمن های "بسیار مهیب و خطرناک" شهرت دارد. حمزه اعتماد، فرماندار شهرستان دِیر، با تأیید این خبر اعلام کرد: بر اثر طغیان آب دریا و ایجاد سونامی در کنار دریا هفت نفر از مسافران نوروزی که در ساحل اسکان داشتند مصدوم و راهی بیمارستان کنگان شدند. به ترتیب حروف الفبا
هومن آپرین اولین ایرانی الاصل مقیم که در سال ۱۹۹۰ به قله اورست صعود کرد. او متأسفانه در بهار سال جاری چشم از جهان فروبست. صادق آقاجانی
سال ها ریاست فدراسیون کوهنوردی را بعد از انقلاب برعهده داشت ـ ایشان را می توان عامل اصلی راه اندازی صعودهای هیمالیایی. بسم الله الرحمن الرحیم #أَرْسِلْهُ_مَعَنَا_غَدًا_یَرْتَعْ_وَیَلْعَبْ_وَإِنَّالَهُ_لَحَافِظُونَ (یوسف:12) بچه که بودم،این جای سوره فکر می معاذالله چه حضرت یعقوب(ع) ساده بود که به خاطر بازی، یوسف (ع) را دست گرگ صفت ها سپرد. بزرگ تر شدم فهمیدم "یرتع و یلعب " باید خیلی مهم باشد که برا. اختصاصی از فایلکو آموزش کوهنوردی با و پر سرعت . مقالات تربیت بدنی با فرمت           doc           صفحات  33 - کوهنوردی را از کجا آغاز کنیم؟ اگر ورزش کوهنوردی را تازه شروع کرده اید در ابتدای کار ممکن است مسایل و مشکلاتی برای شما به وجود . مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان به تداوم جستجوی این کودک اشاره کرد و گفت: علاوه بر این نیروهای هلال احمر در محورهای مواصلاتی استان به خودروهای در راه مانده امدادرسانی داشتند. سلام نمیدانم چه شد که دوباره این معبر جلوی پایم قرار گرفت و بعداز سالها مفقودی اذن داده شد به حرکت خودت بهتر میدانی که با کوله ای خالی ولی قلبی امیدوار شروع میکنم به اذن الله و به اذن رسول الله( ص)ا و به اذن ائمه معصومین (ع)و به اذن حجت ابن الحسن (عج) یارب نذر تو برنگردد