آ ین خبر از دو کوهنورد مفقودی در لواسانات - اخبار روز

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شمیرانات اعلام کرد: پنج ویلا و احداث بنای غیرمجاز در بخش لواسان و رودبار قصران به مساحت 50هزار مترمربع امروز ( ) ت یب و زمین های کشاورزی این بناها آزادسازی شد.

به گزارش ایرنا، مسعود ایلکا گفت: این عملیات با اخذ دستور تبصره دو ماده قانون حفظ کاربری و آرای قطعی صادره ازسوی حوزه قضایی لواسان و رودبار قصران توسط مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شمیرانات اجرا شد.
به گفته وی در چهار ماهه اول امسال بیش از 57 مورد ساخت وساز غیرمجاز در زمین های کشاورزی ت یب و زمین های کشاورزی آزادسازی شده است.
وی با بیان اینکه تقاضا برای ساخت و ساز غیرمجاز در منطقه شمیرانات بسیار زیاد است از متقاضیان خواست قبل از هرگونه ساخت و ساز به منظور دریافت مجوز و اطلاعات لازم به ادارات ذیربط بویژه جهاد کشاورزی مراجعه کنند.
ایلکا گفت: در بسیاری از مواقع اهالی از مقررات و قوانین اطلاعی ندارند و در زمین های کشاورزی اقدام به ساخت و ساز می کنند که تخلف است و با آنها برخورد خواهد شد.
شهرستان شمیرانات در شمال شهر تهران قراردارد و یکی از مناطق ییلاقی و بکر استان تهران محسوب می شود که ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم رودخانه ها و نیز زمین های کشاورزی آن خبرساز بوده است.
شهرستان شمیرانات از شهر شمیران و دو بخش لواسانات و رودبار قصران تشکیل شده است.

لینک ید و فروش ویلا را حتما مشاهده کنید.
 ۵ویلا در لواسان ت یب شد رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر از تداوم جستجو برای یافتن سه مفقود سیل های اخیر خبر داد. مدیر عامل جمعیت هلال احمر اسان رضوی از پیداشدن 9 مفقود شده در مناطق کوهستانی استان در روز طبیعت خبر داد. بعدازظهر حوالی ساعت ۶ راه افتادم به سمت کوه گردو. تا شهرک گردو را با اتوبوس رفتم و از آنجا ادامهٔ مسیر را پیاده رهسپار شدم. اگر شروع کوه پیمایی را میدان کوهنورد بگیرم ساعت پنج دقیقه به هفت آغاز حرکتم می شود. راه ماشین رو را انتخاب تا به قله برسم، اما دیدم خیلی طولانی است و اگر از این مسیر بروم هم لذت کوه نوردی را ندارد و هم دیر می رسم. پس فرمانم را کج و از مسیر میانبر رفتم (راه سبزرنگ). مسیر صعود و فرود من بماند که روی نقشه نوشته «فقط مسیر فرود» و من دلیلش را نفهمیدم. البته شیب قسمت انتهایی این مسیر زیاد شد و نشد که مستقیم بالا بروم و کمی پیچ وتاب خوردم. صعود تقریباً ساعت هفت و چهل دقیقه رسیدم به خط الرأسی که پیش از قلهٔ اصلی بود. یعنی با احتساب ده دقیقه استراحت و عکاسی در راه حدود سی وپنج دقیقه طول کشید تا به قله برسم. ادامه مطلب مقاله درباره اصول گام برداری در سنگنوردی
مقاله درباره اصول گام برداری در سنگنوردی
مقاله درباره اصول گام برداری در سنگنوردی لینک و ید پایین توضیحات فرمت فایل word و قابل ویرایش و پرینت تعداد صفحات: 7 اصول گام برداری در سنگنوردی تند راه رفتن در سربالایی ها به ویژه در انی که فاقد آمادگی جسمانی لازم اند یا این که کوله پشتی سنگینی با خود به همراه دارند، نه تنها باعث تنگی نفس خواهد شد بلکه مصرف انرژی بیشتری را می طلبد اگر این عمل ادامه یابد، شخص کوهنورد به اصطلاح «خواهد برید» بیشتر انی که در کوه می برند آن هایی هستند که انرژی خود را به خوبی تقسیم ننموده اند. هنگام کوهنوردی ...
دریافت فایل مقاله درباره اصول گام برداری در سنگنوردی

[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...] با کشف دو کپسول مربوط به آتش نشان های مفقودی، عملیات آواربرداری مکانیزه در جبهه جنوبی برای دقایقی متوقف شده است . مأموران امدادی به صورت دستی در حال کندوکاو هستند. یک عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای ی گزارشی را در رابطه با بازدید اعضای این کمیسیون از محل حادثه ساختمان پلاسکو ارائه داد. ع ی که سال 58 گرفتم و ع ی که آبان 95 از این برج تاریخی شهرضا گرفتم !! درباره برجهاى سِنْبَندى که برفراز کوه دُملا یا دامزاد ساخته شده است،روایت هاى متعددى وجود دارد اما مهمتر از همه حال امروز این برج هاست سن بندی به روایتی برج علامت و شناخت مسیر برای مسافران بوده به روایتی در ایران. مجتبی ساقیان کوهنورد خوب کشورمان و رکورددار دماوند، پنجشنبه 5 شهریور ماه امسال موفق شد سیصدمین صعودش به قله دماوند را با موفقیت انجام دهد. ایشان قصد دارد رکورد خود را با ارائه مدارک کامل در گینس به ثبت برساند. اکثر صعودهای ایشان یکروزه و از جبهه جنوبی بوده است و در فصل تابستان عمدتا دو یا سه بار در طول یک هفته صعود میکرده اند. به ارجمندم آقای ساقیان این موفقیت (دستی به هدفش) رو تبریک میگویم. افتخار داشتم بارها در معیتشان به قله برسم و از ایشان درسهای باارزشی از کوهنوردی، انسانیت و اخلاق یاد گرفته ام. امیدوارم همواره سربلند و سلامت و موفق باشند. مصاحبه ای با آقای ساقیان در سال گذشته . . .
damavand 40// 94.6.5 - چه تصادف جالبی! 5 شهریور چهلمین صعودم را انفرادی از جبهه غربی انجام دادم. واقعا حیف که در ان روز ایشان را ندیدم ! رییس سازمان امداد و نجات کشور جزییات عملیات امدادرسانی به سیل و همچنین برف و کولاک در استان های متاثر را تشریح کرد. گور 3750 متر دنا مربوط به کوهنورد آلمانی عاشق دنا و ایران
a

گور یک آلمانی در ارتفاع 3750 متری دنا
شاید کمتر ی اطلاع داشته باشد که تابلو ف ی گوری که در ارتفاع 3750 متری کوه دنا قرار دارد متعلف به کیست. این گور که در کنار چشمه پونه ای واقع شده دارای یک تابلو ف ی است که دو بیت شعر و یک جمله کوتاه نوشته شده است اما خیلی ها نمی دانند این گور متعلق به کیست و چرا اینجا و در این ارتفاع بلند دفن شده است
این گور کوچک و ساده متعلق به یک کوهنورد آلمانی عاشق دنا و ایران است. نامش «رلف هنکلس» بود. یک فیزیکدان اهل و متولد آلمان. جسد نه، اما خا تر جنازه سوزانده شده رلف هنکلس فیزیکدان آلمانی 12 سال پیش با همکاری سفارت ایران در برلین و تعدادی از مردم محلی شهر سی سخت در استان کهگیلویه وبویراحمد، که نزدیک ترین شهر به قله های دنا است، در این نقطه به خاک س شد .
رلف هنکلس فقط یکی از صدها کوهنوردی است که از حدود 70 سال پیش به این سو، هر سال برای صعود به مجموعه قله های بالای چهار هزار متری دنا راهی ایران و این استان می شوند. سفر و صعود او اما تفاوتی بزرگ با دیگر کوهنوردان داشت، رلف هنکلس اولین بار بیشتر از 40 سال پیش به ایران آمد، ابتدا از قلعه بابک و الموت دیدن کرد و سپس راهی دنا شد، اما این سفر پاگیرش کرد و پس از آن بیشتر از 20 بار دیگر برای دیدن و بالارفتن از دنا به ایران آمد.
زواره نیک اقبالیان، پژوهشگر ن همین شهر و نویسنده کتاب «دنا نام ها و یادها» که با کوهنوردان خارجی بسیاری برای صعود از دنا همکاری و آنها را راهنمایی کرده است، از ابتدای حضور رلف هنکلس در ایران و پای کوه دنا با او آشنا بوده است.
نیک اقبالیان درباره او می گوید: «آقای رلف هنکلس عاشق شرق و مولانا و گویی در پی پیدا گمشده ای بزرگ بود. پیش از آنکه به ایران بیاید و با دنا آشنا شود، مدتی در ترکیه بود اما به گفته خودش، گمشده اش را آنجا پیدا نکرد و در ادامه راهی ایران شد. پس از آمدن به ایران ابتدا به قلعه بابک و الموت رفت و بعد راهی دنا شد و انگار همان چیزی را که دنبالش می گشت اینجا یافته بود. مدت ها اینجا ماند و پس از آن نیز همیشه، چه پیش از انقلاب و چه بعد از آن، دوباره و چندباره برای دیدن و صعود به دنا می آمد، تا اینکه حدود 15 سال پیش، پس از آنکه در آلمان به تشخیص پزشکان معالجش متوجه ابتلای خود به بیماری سرطان می شود و به او می گویند به بهبود و درمانش امیدی نیست، به فرزندانش وصیت می کند حتماً جنازه اش را در کوه دنا دفن کنند.
نیک اقبالیان در ادامه در رابطه با چگونگی دفن او در دنا نیز می گوید: «بعد از آنکه رلف هنکلس به دلیل سرطان از دنیا رفت، اعضای خانواده اش تلاش د برای عمل به وصیتش او را در دنا دفن کنند، با این حال به دلیل مخالفت ها و مشکلاتی که در زمینه انتقال جنازه و دفن در دنا پیش آمد، درنهایت ترتیبی داده شد تا همان جا در آلمان جنازه او سوزانده شود و خا ترش را با همکاری سفارت ایران در برلین به ایران فرستادند و به سی سخت منتقل د. اینجا در سی سخت نیز با همکاری جمعی از اهالی و کوهنوردان آشنا به منطقه، خا تر به ارتفاعات دنا منتقل شد و در کنار چشمه پیدنی، که از چشمه های معروف در یکی از مسیرهای اصلی صعود به دناست، به خاک س و روی مزارش نیز قطعه شعری نوشته شد.
نیک اقبالیان، همچنین می افزاید: «البته آقای رلف هنکلس تنها آلمانی شیفته دنا نیست. حدود 10 سال پیش نیز کوهنورد دیگری از اهالی همین کشور، که برای صعود به دنا آمده بود، هنگام پایین آمدن از قله، در ادامه مسیر به یکی از روستاهای کوهپایه دنا به اسم روستای لما می رود و شب را همان جا می ماند، درنهایت وقتی برای خداحافظی از روستا آماده می شد، متوجه می شود مدرسه این روستا مناسب نیست و ساختمانی م وبه و قدیمی است و تصمیم می گیرد به پاس قدردانی از میهمان نوازی اهالی این روستا برای آنها مدرسه ای بسازد که در ادامه با هماهنگی با استانداری و سازمان نوسازی مدارس، در همین روستا مدرسه ای مجهز و نوساز ساخت؛ مدرسه ای که این کوهنورد آن را به نام دخترش الیزابت رز نام گذاشت».
به گفته اعضای هیأت کوهنوردی استان کهگیلویه وبویراحمد، هرساله حدود 600 تا هزار کوهنورد خارجی از کشورهای مختلف، که بیشتر آنان از کشورهای اروپایی هستند، راهی استان کهگیلویه وبویراحمد می شوند تا به دنا صعود کنند. آنها به نقل از این کوهنوردان می گویند یکی از اصلی ترین موانع پیش روی حضور آنان و دیگر هم نوردان شان برای صعود به دنا، مشکلات و سختی های مربوط به صدور ویزا و روادید است و اگر این مشکل برطرف یا تسهیل شود، بر تعداد کوهنوردانی که برای صعود به دنا به ایران خواهند آمد، بسیار افزوده خواهد شد.
دنا را بهشت کوهنوردان می خوانند. رشته کوه دنا، بلندترین کوه و بزرگ ترین چین خوردگی رشته کوه بزرگ زاگرس محسوب می شود و خط الرأسی به طول تقریبا 90 کیلومتر دارد و بین سه استان کهگیلویه وبویراحمد، اصفهان و فارس واقع شده است. این رشته کوه زیبا 49 قله بالای چهارهزارمتر دارد. دنا با بزرگ ترین مجموعه قله های چهارهزار متری در ایران، همچون گوهری بی همتا در میان رشته کوه های ایران می درخشد. درباره دنا یک اشتباه عامیانه وجود دارد؛ دنا یک قله نیست بلکه یک رشته کوه است. دنا از شمال غربی تا جنوب شرقی کشیده شده است که به سه رشته اصلی و یک رشته فرعی عمودی توسط سه گردنه، بیژن، مورگل غربی و پوتک تقسیم می شود.
رشته مرکزی دنا از گردنه بیژن به ارتفاع سه هزار و 200 متر تا گردنه مورگل غربی به ارتفاع چهار هزار و صد متر ادامه دارد و 18 قله بالای چهار هزار متر دارد، بلندترین قله رشته دنا و همچنین رشته بزرگ زاگرس قله قاش مستان یا بیژن 3 است. قلل دیگر این رشته از گردنه بیژن به ترتیب عبارتند از: بَرد آتش، سی چان 1، 2 و 3، حوض دال، کرَ سُمی شرقی، کَر سُمی غربی، تنگه راه (حرا)، بیژن 1 (ماش)، کپیری، بیژن 2 (برج آسمانی)، قِزِل قُله، هِرم، کیخسرو، بن رو، بیژن 3 (قاش مستان)، قبله، مورگل، مورگل غربی (پازنک) و مورگل شمالی.
در جناح مرکزی دنا، قله مورگل نیز از محور روستای کرمی در کنار جاده یاسوج - میمند می توان در مسیر رودخانه کره تا نومون اول رسید و از مسیر تنگ زولدون از دیواره زیر قله صعود کرد و ابتدا به قله کل گردل رسید و سپس به سمت شرق و از روی خط الرأس اصلی حرکت کرد و به قله مورگل (دومین قله دنا) به ارتفاع چهار هزار و 425 متری رسید. از دیگر قله هایی که در جبهه مرکزی قرار دارند و از جنوب و از مبدأ سی سخت می توان به آنها صعود کرد، سی چانی و برد آتش هستند که از دو مسیر گردنه بیژن و دره سی چانی قابل دسترسی اند که در مدت یک روز می توان به آنها صعود کرد.

صحرای دلم عشق تو شورستان کرد تا مهر ی جز تو نروید هرگز من عاشق علم و عرفان هستم از کودکی عاشق بزرگان علم و ادب و عرفان بودم مخصوصا ابوسعید ابوالخیر و بایزید بسطامی و ابوالحسن قانی و شیخ بهائی و بسیاری دیگر از این عزیزان در حال حاضر عاشق جول اوستین و سخنان بسیار زیبایش است من با ابوسعید ابوالخیر اینچنین عشق و حال می صحرای دلم عشق تو شورستان کرد تا مهر ی جز تو نروید هرگز یک عارف کوهنورد و عاشق قرض الحسنه و خیریه با یک خیریه مجزا به نام صخا که بزودی آنرا به بزرگترین قرض الحسنه جهان از برکت نفس گرم عارفان و عاشقان جهان خواهم کرد من می توانم من با کمک همه عاشقان خداوند در سراسر جهان اینکار را می کنم وقتی که صددرصد عاشق ستاره های محبوب جهان هستم قدرت جاذبه می گوید آنها هم صددرصد عاشق تو می شوند داستان صخا را به گوش دلهای دریا و قلبهای شیر جهان برسانیم (تائب) صخا محبوب قلبهای شاعران و بزرگان و ستاره های جهان هست و می شود من بزرگان روستایم را عاشق صخا پس می توانم بزرگان جهان را عاشق صخا کنم بوی خوبی از بزرگان روستایم حس می کنم بوی بزرگان جهان را بوی ستاره های محبوب دنیا را من با قدرت عرفانی و خودم که با ریاضتهای سخت و جان شکار بدست آورده ام می توانم قدرت جاذبه همه اینها را به ما گفته است یک عارف خنده رو بنام تائب یک عاشق ساده و بی ریا بنام تائب یک فعال و فداکار عاشق بنام تائب حیف است که داستان تائب در صخا با اینهمه وسعت و عظمت که از برکت اشعار شاعران بزرگ جهان و سخنان بزرگان دنیا و آیات روح بخش پروردگار بدست آورده است دیگران در جهان با خبر نشوند عارف ساده و بی ریا و خنده روئی که دوای همه دردهای دنیاست مخصوصا دوای دردهای روستاهاست عارف خنده روئی که با زحمت فراوان با سی سال بی خو شعارش فقط خدا شده است فقط خدا من از همه دانشمندان و ثروتمندان جهان مخصوصا ایرانیان مقیم می خواهم داستان تائب در صخا را به گوش جول اوستین و همسرش خانم ویکتوریا برسانند مشکلات انسانهای باایمان بخاطر دل دریا و قلب شیرشان طبیعتا بیشتر است (تائب) جان اوستین و همسرش آفرین به چنین پدرومادری که اشک شوق هرانسانی را در می آورند (تائب) انسانهای ساده و بی ریا از پس مغرضان و مغروران و منفوران به خوبی برمی آیند (تائب) علاج جوروجفای نامردان را صبر و شکر جمیل و جوانمردانه دارد (تائب) انسان بی رحم و بی غیرت و بی حیا نمی تواند خدا را دروجودش جاری کند (تائب) ی که دوست است طبیعتا دشمن انسانیت و شرافت می باشد(تائب) image result for ‫جول اوستین‬‎ image result for ‫جول اوستین‬‎ image result for ‫جول اوستین‬‎ image result for ‫جول اوستین‬‎ image result for ‫جول اوستین‬‎ ع های حافظه گوشی سهوا پاک شد! از عصر گیجم؛ انگار شناسنامه و کارت ملی م رو گم . برای اثبات هویتم به حافظه بصریم نیاز داشتم. حافظه ای که بشه شبیه یک سند مالکیت به دیگران و خودم یادآوری کنم.
جلال ملکی سخنگوی آتش شانی در خصوص خبر کشف جسد پیکر آتش نشان در محل حادثه پلاسکو گفت: رسانه ها باید به این نکته توجه کنند چیزی که داخل کیسه زرد بود تنها تجهیزات کشف شده از آتش نشانان مفقودی است. climb! amiyp v3.3.0 full – بازی آرکید جالب و محبوب اندروید + تریلر
قیمت 1.49 دلار در گوگل پلی – نسخه کامل بازی تقدیم شما
تست شده با اجرای کاملا افلاینclimb! a mountain in your pocket بازی جدید، فوق العاده زیبا و سرگرم کننده در سبک بازیهای آرکید – تفننی از استودیوی بازیسازی ivan alcaide برای اندروید است که با قیمت 1.49 دلار در گوگل پلی عرضه شده و به درخواست شما جدیدترین آپدیت اش برای عرضه شده و پیش روی شماست! در بازی climb! a mountain in your pocket شما در نقش یک کوهنورد ظاهر می شوید که قرار است از ص ه های مختلفی بالا برود و به قله های مختلف صعود کنید! این بار بر خلاف کوهنوردی در دنیای واقعی خبری از طناب نجات وجود ندارد و باید تمام سعی تان را ید ادامه مطلب... همه چیز من در ابرسج از تنظیم خوابم شروع شد در روایاتی از علی (ع) خواندم که خواب قیلوله نیم تا یک ساعتی قبل از اذان ظهر عالیست برای بیداری سحرگاهان خوب است و به صورت خ ر سحرخیز می شوی و من هم عمل نتیجه گرفتم تمام موقعیت هائی را که بدست اوردم از قبیل مطالعه و بررسی در احوالات بزرگان جهان و اشعار شاعران و آیات و روایات پروردگار همه از برکت همین یک ساعت خواب قیلوله بود مرا کوهنورد کرد مرا عاشق فرهنگ و ورزش کرد عقل و هوش مرا بالا برد مرا بیدار و هوشیار کرد خیلی مهم است تنظیم خواب و ادیسون هم تاکید دارد براین مهم که سخنش را ارائه می نمایم عزیزان نوجوانان و جوانان گوش کنید مهم است اگر می خواهید موفق شوید خواب خودتان را تنظیم کنید درود برهمه کارآفرینان بزرگ جهان درود برادیسون بزرگ و عزیز و گرامی صخا خدمتی همراه با صداقت و ایمان می باشد تائب فداکاری کردشما هم همکاری کنید داستان تائب در صخا را به گوش یکدیگر برسانیم related image image result for ‫صخا‬‎ گور 3750 متر دنا مربوط به کوهنورد آلمانی عاشق دنا و ایران a گور یک آلمانی در ارتفاع 3750 متری دناشاید کمتر ی اطلاع داشته باشد که تابلو ف ی گوری که در ارتفاع 3750 متری کوه دنا قرار دارد متعلف به کیست. این گور که در کنار چشمه پونه ای واقع شده دارای یک تابلو ف ی است که دو بیت شعر و یک جمله کوتاه نوشته شده است اما خیلی ها نمی دانند این گور متعلق به کیست و چرا اینجا و در این ارتفاع بلند دفن شده استاین گور کوچک و ساده متعلق به یک کوهنورد آلمانی عاشق دنا و ایران است. نامش «رلف هنکلس» بود. یک فیزیکدان اهل و متولد آلمان. جسد نه، اما خا تر جنازه سوزانده شده رلف هنکلس فیزیکدان آلمانی 12 سال پیش با همکاری سفارت ایران در برلین و تعدادی از مردم محلی شهر سی سخت در استان کهگیلویه وبویراحمد، که نزدیک ترین شهر به قله های دنا است، در این نقطه به خاک س شد.رلف هنکلس فقط یکی از صدها کوهنوردی است که از حدود 70 سال پیش به این سو، هر سال برای صعود به مجموعه قله های بالای چهار هزار متری دنا راهی ایران و این استان می شوند. سفر و صعود او اما تفاوتی بزرگ با دیگر کوهنوردان داشت، رلف هنکلس اولین بار بیشتر از 40 سال پیش به ایران آمد، ابتدا از قلعه بابک و الموت دیدن کرد و سپس راهی دنا شد، اما این سفر پاگیرش کرد و پس از آن بیشتر از 20 بار دیگر برای دیدن و بالارفتن از دنا به ایران آمد.زواره نیک اقبالیان، پژوهشگر ن همین شهر و نویسنده کتاب «دنا نام ها و یادها» که با کوهنوردان خارجی بسیاری برای صعود از دنا همکاری و آنها را راهنمایی کرده است، از ابتدای حضور رلف هنکلس در ایران و پای کوه دنا با او آشنا بوده است.نیک اقبالیان درباره او می گوید: «آقای رلف هنکلس عاشق شرق و مولانا و گویی در پی پیدا گمشده ای بزرگ بود. پیش از آنکه به ایران بیاید و با دنا آشنا شود، مدتی در ترکیه بود اما به گفته خودش، گمشده اش را آنجا پیدا نکرد و در ادامه راهی ایران شد. پس از آمدن به ایران ابتدا به قلعه بابک و الموت رفت و بعد راهی دنا شد و انگار همان چیزی را که دنبالش می گشت اینجا یافته بود. مدت ها اینجا ماند و پس از آن نیز همیشه، چه پیش از انقلاب و چه بعد از آن، دوباره و چندباره برای دیدن و صعود به دنا می آمد، تا اینکه حدود 15 سال پیش، پس از آنکه در آلمان به تشخیص پزشکان معالجش متوجه ابتلای خود به بیماری سرطان می شود و به او می گویند به بهبود و درمانش امیدی نیست، به فرزندانش وصیت می کند حتماً جنازه اش را در کوه دنا دفن کنند.نیک اقبالیان در ادامه در رابطه با چگونگی دفن او در دنا نیز می گوید: «بعد از آنکه رلف هنکلس به دلیل سرطان از دنیا رفت، اعضای خانواده اش تلاش د برای عمل به وصیتش او را در دنا دفن کنند، با این حال به دلیل مخالفت ها و مشکلاتی که در زمینه انتقال جنازه و دفن در دنا پیش آمد، درنهایت ترتیبی داده شد تا همان جا در آلمان جنازه او سوزانده شود و خا ترش را با همکاری سفارت ایران در برلین به ایران فرستادند و به سی سخت منتقل د. اینجا در سی سخت نیز با همکاری جمعی از اهالی و کوهنوردان آشنا به منطقه، خا تر به ارتفاعات دنا منتقل شد و در کنار چشمه پیدنی، که از چشمه های معروف در یکی از مسیرهای اصلی صعود به دناست، به خاک س و روی مزارش نیز قطعه شعری نوشته شد.نیک اقبالیان، همچنین می افزاید: «البته آقای رلف هنکلس تنها آلمانی شیفته دنا نیست. حدود 10 سال پیش نیز کوهنورد دیگری از اهالی همین کشور، که برای صعود به دنا آمده بود، هنگام پایین آمدن از قله، در ادامه مسیر به یکی از روستاهای کوهپایه دنا به اسم روستای لما می رود و شب را همان جا می ماند، درنهایت وقتی برای خداحافظی از روستا آماده می شد، متوجه می شود مدرسه این روستا مناسب نیست و ساختمانی م وبه و قدیمی است و تصمیم می گیرد به پاس قدردانی از میهمان نوازی اهالی این روستا برای آنها مدرسه ای بسازد که در ادامه با هماهنگی با استانداری و سازمان نوسازی مدارس، در همین روستا مدرسه ای مجهز و نوساز ساخت؛ مدرسه ای که این کوهنورد آن را به نام دخترش الیزابت رز نام گذاشت».به گفته اعضای هیأت کوهنوردی استان کهگیلویه وبویراحمد، هرساله حدود 600 تا هزار کوهنورد خارجی از کشورهای مختلف، که بیشتر آنان از کشورهای اروپایی هستند، راهی استان کهگیلویه وبویراحمد می شوند تا به دنا صعود کنند. آنها به نقل از این کوهنوردان می گویند یکی از اصلی ترین موانع پیش روی حضور آنان و دیگر هم نوردان شان برای صعود به دنا، مشکلات و سختی های مربوط به صدور ویزا و روادید است و اگر این مشکل برطرف یا تسهیل شود، بر تعداد کوهنوردانی که برای صعود به دنا به ایران خواهند آمد، بسیار افزوده خواهد شد.دنا را بهشت کوهنوردان می خوانند. رشته کوه دنا، بلندترین کوه و بزرگ ترین چین خوردگی رشته کوه بزرگ زاگرس محسوب می شود و خط الرأسی به طول تقریبا 90 کیلومتر دارد و بین سه استان کهگیلویه وبویراحمد، اصفهان و فارس واقع شده است. این رشته کوه زیبا 49 قله بالای چهارهزارمتر دارد. دنا با بزرگ ترین مجموعه قله های چهارهزار متری در ایران، همچون گوهری بی همتا در میان رشته کوه های ایران می درخشد. درباره دنا یک اشتباه عامیانه وجود دارد؛ دنا یک قله نیست بلکه یک رشته کوه است. دنا از شمال غربی تا جنوب شرقی کشیده شده است که به سه رشته اصلی و یک رشته فرعی عمودی توسط سه گردنه، بیژن، مورگل غربی و پوتک تقسیم می شود.رشته مرکزی دنا از گردنه بیژن به ارتفاع سه هزار و 200 متر تا گردنه مورگل غربی به ارتفاع چهار هزار و صد متر ادامه دارد و 18 قله بالای چهار هزار متر دارد، بلندترین قله رشته دنا و همچنین رشته بزرگ زاگرس قله قاش مستان یا بیژن 3 است. قلل دیگر این رشته از گردنه بیژن به ترتیب عبارتند از: بَرد آتش، سی چان 1، 2 و 3، حوض دال، کرَ سُمی شرقی، کَر سُمی غربی، تنگه راه (حرا)، بیژن 1 (ماش)، کپیری، بیژن 2 (برج آسمانی)، قِزِل قُله، هِرم، کیخسرو، بن رو، بیژن 3 (قاش مستان)، قبله، مورگل، مورگل غربی (پازنک) و مورگل شمالی.در جناح مرکزی دنا، قله مورگل نیز از محور روستای کرمی در کنار جاده یاسوج - میمند می توان در مسیر رودخانه کره تا نومون اول رسید و از مسیر تنگ زولدون از دیواره زیر قله صعود کرد و ابتدا به قله کل گردل رسید و سپس به سمت شرق و از روی خط الرأس اصلی حرکت کرد و به قله مورگل (دومین قله دنا) به ارتفاع چهار هزار و 425 متری رسید. از دیگر قله هایی که در جبهه مرکزی قرار دارند و از جنوب و از مبدأ سی سخت می توان به آنها صعود کرد، سی چانی و برد آتش هستند که از دو مسیر گردنه بیژن و دره سی چانی قابل دسترسی اند که در مدت یک روز می توان به آنها صعود کرد. فرماندار شهرستان دیر از کشته شدن 1 نفر در حادثه آبگرفتگی خبر داد. باید از روستاها شروع کرد و فرهنگ کوهنوردی را تقویت و پرنور کرد کاری که من سالهاست با صخا در حال مطالعه و بررسی آن هستم و خوشبختانه بعد از سی سال زحمت به موفقیت هائی رسیده ام وبا انسانهای توانا می توانم در تقویت فرهنگ و ورزش مخصوصا کوهنوردی کاری بزرگ را انجام بدهم و این طلسم بزرگ. دختر آموزش و پرورش ت یازدهم، حاشیه‌سازترین آقازاده این روزها و تا حدی پاشنه آشیل ت شده است، باید منتظر ماند و دید که سرانجام این پرونده به کجا ختم می‌شود و قوه قضاییه چه تصمیمی در این باره اتخاذ می‌کند. ب ه گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از راه دانا: " آ. کوهنوردی بدون برف را شاید بتوان به نوعی کوهنوردی گلگشتی نام نهاد. در صعودهای بلند هیچ گریزی از برف و یخ نیست. با همین ایده سرغ مربیگیری برف و یخ رفتم. آزمون در روزهای 17 و 18 اردیبهشت در لرستان شهرستان ا برگزار گردید. روز اول را در دامنه های کول جنون گذر م که بدلیل شدت باران نیمه تمام آن را رها کردیم و به خانه کوهنورد ا پناه آوردیم. روز دوم در یک هوای بهاری آفت بسیار دلچسب بقیه مواد عملی آزمون برگزار گردید. روز دوم در دامنه قله پاپیر سپری شد. مشکلی که وجود دارد این است که فرصت تمرینهای مرتبط با برف و یخ مخصوصا در منطقه ما وجود ندارد بنابراین به فکر تمرین هم نمی افتیم. البته باشگاه آزادگان مشهد در اوا سال دوبار تمرین برف دارد که بنظرم تمرینات عمومی است. حال با نوجه به سابقه مردودیهای متعددی که در مربیگری کوهپیمائی دارم نمی ئانم چند بار باید در این آزمون شرکت کنم.
قالیشویی تماس دارای سابقه درخشان وازسال ۱۳۷۰شروع به کار و افتخار خدمت رسانی به شماهمشهریهان گرامی را دارا میباشد عضو رسمی و معتبر اتحادیه قالیشویان ومجاز و دارای شعب تلفنی در سرتاسر تهران سرویس دهی سریع و همه روزه برای مناطق:1-2-3-4-5-6-7-8-13-14 سرویس vip ویژه هر منطقه (تجریش-نیاوران-. از تائب س رست عاشق و فعال و فداکار صخا به دلهای دریا و قلبهای شیر جهان موضوع حمایت و عنایت و همکاری صخا خدمتی همراه با صداقت و ایمان می باشد تائب فداکاری کردشما هم همکاری کنید صخا از معجزات علم و عرفان صخا لطف و عنایتهای یزدان با احترام ابوالفضل ابراهیمی (تائب) اه تائب در صخا فره. چندی پیش مفقودی مردی ۵۱ ساله در پنجم فروردین ماه سال جاری توسط خانواده وی به نیروی انتظامی اعلام شد که از همان زمان کار جستجوی وی توسط پلیس آغاز شد. رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر از تداوم جستجو برای یافتن سه مفقود سیل های اخیر خبر داد. 24/12/1395 به همت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان برگزار شد: برگزاری جشن ریحانه النبی در کتابخانه شیخ محمود شبستری به گزارش روابط عمومی اداره کتابخانه های عمومی شهرستان شبستر جشن ولادت با سعادت دخت نبی اکرم حضرت فاطمه زهرا(س)وبزرگداشت مقام شامخ مادر با محوریت نشست کتابخوان ومعر. اسفندیاری که اوایل تیرماه سال 1394برای فتح قله 8035متری «گاشربروم 2» در هیمالیا راهی پا تان شده بود، پس از فتح این قله، به هنگام بازگشت از این مسیر دچار حادثه شد و جان خود را از دست داد.
لیلا اولین زن کوهنورد ایرانی بود که برای صعود به دومین قله بلند و سخت دنیا، یعنی کی دو تلاش کرد. اما به دلیل شرایط نامساعد و بد آب وهوایی پا تان نتوانست صعودش را به این قله 8611 متری کامل کند.

او مسافتی بیشتر از 400 متر را سقوط می کند و در ارتفاع 7200 متری در خارج از مسیر متوقف می شود. قله های «گاشربروم» همان قله هایی هستند که مرحوم محمد اوراز، کوهنورد فقید کشورمان سال 82 در مراحل پایانی صعود «گاشربروم 1» درگیر بهمن شد و جان به جان آفرین تسلیم کرد.

جایی که جان لیلا اسفندیاری و بسیاری دیگر از کوهنوردان را گرفته به نام کوه وحشی مشهور است. آمارهای منتشرشده از مرگ ومیر کوهنوردان در سال 2010 نشان داده که از هر چهار کوهنوردی که راه صعود به قله کی دو را پیش گرفته اند، یک نفر با مرگ روبه رو شده است.

تلاش 73روزه لیلا برای رسیدن به قله کی دو در حالی بی نتیجه ماند که این آمارها هرگز او را از دست یافتن به هدفش پشیمان نکرد.

لیلا دو سال پیش نیز به همراه یک گروه ایرانی به قله نانگاپارت که با 8126 متر، یکی از مرتفع ترین قله های مرتفع و صعب العبور دنیاست، صعود کرد که در این صعود هم تیمی خود سامان نعمتی را از دست داد.

او بعد از فوت دوستش در مصاحبه هایش گفته بود که دوست دارد جای سامان باشد و مثل او در غار و کوه بمیرد. «من به حال سامان غبطه می خورم. مردن در چنین جایی برای خودش ابهتی دارد. من اصلا از مردن نمی ترسم و دوست دارم در کوه یا غار بمیرم.»

حالا پس از گذشت سه سال از مرگ پرافتخارترین زن کوهنورد ایرانی پیکر بی جان لیلا در زیر یخچال های گاشروبروم آرام گرفته. جایی که او آرزویش را می کرد.

جایی که تا ابد چشم انداز زیبای کوهستان قراقروم برایش به منظر خواهد داشت. خانواده اسفندیاری با دلی آکنده از اندوه پیکر دخترشان را به آن سوی مرزها س اند تا به تصمیم او احترام بگذارند.

«بر اساس خواسته خودش، پیکر پاکش را در همان نقطه ای که هست به کوه های بلند، پاک و پر برف گاشربروم می سپاریم. گسترش مرزهای محدود توانایی، مقابله با محرومیت های قراردادی و اثبات شایستگی های ن، آرمان هایی بودند که لیلا پرداختن به آنها را در کوهنوردی یافته بود و چه خوش درخشید و توانمند بود در مجال کوتاهی که برای زیستن داشت.

او تمامی فرصت ها و اندوخته زندگی اش را صرف کوهنوردی کرد و سرانجام در جایی آرام گرفت که آرزویش را داشت.»

در این صعود یک ایرانی دیگر همراه لیلا اسفندیاری بود که لحظه به لحظه در جریان اتفاقات بود و به صورت معجزه آسایی از این سقوط و از داخل یک غار یخی جان سالم به در برد.

عبدالعظیم برهمنی، 55 ساله که لحظه به لحظه این حادثه را شرح می دهد، معتقد است مقصر اصلی این اتفاق تلخ، کارگر ارتفاع بالای لیلا بوده. عبدالعظیم برهمنی می گوید: «کارگر ارتفاع بالای لیلا فردی کاملا خونسرد بود و هیچ کمکی به او نمی کرد؛ به نحوی که وقتی من برای اسفندیاری چای آماده ، حتی در کنار چادر هم نبود، چه برسد به اینکه در موقع لازم بتواند به لیلا اسفندیاری کمک کند.»

برهمنی با تاکید بر اینکه سهل انگاری این کارگر پا تانی را می شود از طریق قانونی پیگیری کرد، ادامه می دهد: «با درخواست خانواده آن مرحوم می شود از طریق قانونی این سهل انگاری را پیگیری کرد، اما اگر پیگیری نباشد، آنها هم جوابگو نخواهند بود.»

یکی از مسوولان فدراسیون کوهنوردی هم در توضیح هر چه بیشتر صحبت های برهمنی به شرق می گوید: «متاسفانه کارگران پا تانی صرفا به خاطر اینکه راه بلد هستند و فقط برای اینکه بارهای کوهنوردان را بالا ببرند، در کنار آنها هستند.

آنها اصلا صلاحیت این کار ندارند. چراکه شرایط کوه های پا تان با ارتفاعات هیمالیا در نپال متفاوت است.

نپالی ها انسان های مقیدی هستند و از کوهنوردی به عنوان یکی از صنعت های گردشگری کشورشان استفاده می کنند. فکر نمی کنم آن طور که گفته شده بتوان این قضیه را پیگیری کرد.»

سهند عق هم تیمی سابق لیلا اسفندیاری و مدیربرنامه های او نیز درباره تصمیم خانواده این کوهنورد و اینکه جسد لیلا الان در چه وضعیتی قرار دارد به شرق توضیح می دهد: «پدر لیلا که در حال حاضر در ایران نیست.

اما به همراه مادرش تصمیم گرفتند که به وصیت دخترشان عمل کنند.

اگر تصمیم بر پایین آوردن پیکر لیلا بود، باید گروهی را به این محل اعزام می د تا مراحل کار انجام شود.

اما چون خود او پیش از این خواسته بود که در صورت مواجهه با مرگ به جسدش دست نزنند، پیکرش در زیر یخچال های گاشربروم مانده و دست نخورده باقی می ماند؛ چراکه این کوه ها جزو مناطق صعب العبور هستند و در طول سال تعداد کوهنوردان انگشت شماری که از توانایی لازم برای بالارفتن از آن برخوردار هستند، پا به این محل می گذارند.

پیمودن مسیر این کوه ها به قدری دشوار است که برای برداشتن یک قدم باید پنج بار نفس بکشی. لیلا اسفندیاری کوهنوردی حرفه ای را 10سال پیش با عضویت در باشگاه کوهنوردی و اسکی دماوند آغاز کرد.

او همیشه آرزو داشت به یکی از قله های 8000 متری هیمالیا صعود کند. لیلا آنقدر برای رسیدن به خواسته اش مصر بود که حتی مجبور شد از کارش در بیمارستان استعفا بدهد. سلام....
حوصله شرح قصه نیست....
فقط دلتنگم....
دلتنگ و غصه دار....
شهادتت مبارک آقا سید....
شهادتت مبارک عزیز زهرا سلام الله علیها...
شهادتت مبارک پسر فاطمه....
جلو سرورت فاطمه زهرا رو سفید شدی...
حق تو شهادت بود....
حال و هوایی داره این گمنامی...
اخ چه صفایی داره این گمنامی... image result for ‫مراسم کلنگ زنی‬‎ image result for ‫مراسم کلنگ زنی‬‎ image result for ‫مراسم کلنگ زنی‬‎ آ ین خبر از وضعیت قهرمان کوهنوردی ایران* پزشکان پا تانی اجازه­ی انتقال «اوراز» را به ایران نمی دهند قهرمان کوهنوردی ایران پس از گذشت 12 روز همچنان در ح کما به سر می برد. به گزارش خبرنگار ورزشی ایسنا، «محمد اوراز» که به همراه چند ملی پوش کوهنورد برای صعود به یکی از قلل هیمالیا در . آ ین خبر/ معاون عملیات امداد و نجات هلال احمر خبر داد: در جریان وقوع سیل در دیر ۶ نفر مفقود و یک نفر جان خود را از دست داده است. ۸۰ نفر اسکان اضطراری یافتند. عملیات امداد و نجات همچنان ادامه دارد. تسنیم نوشت: فرماندار دشتی گفت: با تلاش امدادگران جمعیت هلال احمر بوشهر جسد آ ین مفقودی و مغروقی حادثه رودخانه دشت پلنگ دشتی کشف و از آب بیرون کشیده شد. رییس پلیس آگاهی تهران اعلام کرد: بیش از 70 عدد صندوق ها که وضعیت سالمتری داشتند و می توانستیم صاحب آنها را شناسایی کنیم، با دستور قاضی پرونده و بر اساس ضوابطی خاص به مالکان تحویل داده شد. سخنگوی مدیریت بحران پلاسکو گفت: در مجموع پیکر ی آتش نشان و انی که خانواده آنها به نیروی انتظامی مراجعه و اعلام مفقودی کرده اند، 25 نفر است. اما عدد 16 شهید برای آتش نشانی قطعی و باقی جزو مفقودین هستند. مدارک لازم برای دریافت مدرک المثنی آزاد : آیا فارغ حصیل آزاد هستید و مدرک تحصیلی خود را گم کرده اید ؟ ممکن است فارغ حصیلان آزاد بنا به هر دلیلی مانند، گم و یا مفقود شدن دانشنامه و موارد دیگر مدرک تحصیلی خود را دیگر در اختیار نداشته باشند، در صورت بروز چنین مشکلی باید به کجامراجع. جام جم سرا: تقریبا چیزی برای پنهان کرد ن ند ارند و هیچ جای مصاحبه نمی گویند «این را لطفا ننویس». می گویند باصمیمت و مهربانی از سختی ها و مشکلات زند گیشان گذشته اند و الان روزهای آرام و خوبی با هم د ارند . فرهاد تاریورد ی و پرستو واعظی، ۲ زوج جوانی هستند که مد عی اند با کمتر از ۲میلیون تومان بهترین و متفاوت ترین عروسی د نیا را برگزار کرد ه اند و حالا هم با کمتر از ۵۰۰ هزار تومان ۸ روز تمام، هم سفر کرد ه اند و جشن سالگرد ازد واج گرفته اند و هم یک رکورد بزرگ کوهنورد ی به ثبت رساند ه اند . ۱- سالگرد ازد واجمان رکورد زد یم! زوج کوهنورد گزارش ما ظرف این یک سال بار ها و بار ها به قله های مرتفع کشورمان صعود کرد ند . اما برای جشن سالگرد ازد واج هم د رست مانند مراسم ازد واجشان خو د ید ه بود ند ؛ خواب یک جشن و یک حرکت متفاوت و غافلگیرانه: «اجازه نمی د هیم آد رنالین خونمان پایین بیاید . هیجان باعث می شود سایه یکنواختی و کرختی از زند گیمان محو شود . روز ازد واجمان به قله سبلان صعود کرد یم و برای نخستین جشن سالگرد ازد واجمان، ۳قله بلند ایران را هد ف گرفتیم: د ماوند، سبلان و علم کوه. برنامه این بود که ابتد ا به د ماوند و بعد به علم کوه صعود کنیم و د ر آ روز سالگرد ازد واج د ر ارتفاعات سبلان باشیم. این برنامه سنگین تنها د ر ۸روز به پایان رسید ، د رحالی که کوهنورد ان به صورت عاد ی برای صعود به این ۳قله حد اقل ۱۲روز وقت می گذارند .» تاریورد ی و همسرش، د ونفره این سفر بزرگ را به پایان رساند ند . تاریود ری می گوید : «امسال هم مانند سال گذشته قایقمان را فراموش نکرد یم. به قله سبلان که رسید یم برای تد اعی خاطرات خوب سال گذشته قایقمان را به آب اند اختیم و قایق سواری کرد یم». نمی خواستیم مراسم تالار، برد اری ل کنند ه، استرس، نگرانی و همه چیز هایی که د ر پی یک چشم و هم چشمی بهترین شب زند گی آد م را کوفت می کند ، برای ما هم اتفاق بیفتد . برای همین من و همسرم همه اینها را کنار گذاشتیم و چشممان را نیز به روی نگاه های معنی د ار بستیم د ر این سفر زوج کوهنورد توانستند متفاوت ترین جشن سالگرد ازد واج، سفری ۸روزه و ثبت یک رکورد بزرگ کوهنورد ی را تنها با ۵۰۰هزار تومان به پایان برسانند ! تاریورد ی د ر این باره می گوید : «ما برخلاف خیلی ها که فکر می کنند چگونه خوب پول د ر بیاورند به این فکر می کنیم که پول هایمان را چگونه خوب ج کنیم! امکانات هیچ وقت به گرد پای خواسته ها و آرزوهای آد م نمی رسد . ما موجود ات سیری ناپذیری هستیم و همیشه به ند اشته هایمان فکر می کنیم اما من و همسرم همیشه سعی می کنیم نیمه پر لیوان را ببینیم تا نیمه خالی اش را». ۲- از کنار حاشیه ها گذشتیم از همان اولش زیر بار خیلی از باید ها و نباید های غیرمعقول و خانمان براند از نرفتیم. من و پرستو د ر یکی از تورهای کوهنورد ی نخستین بار همد یگر را ملاقات کرد یم. من لید ر یک گروه کوهنورد ی بود م و او هم لید ر گروهی د یگر. سرنوشت ما را سر راه هم قرار د اد . بعد مراسم خواستگاری و بعد هم عقد . تا اینجایش خیلی سریع و ساد ه پیش رفت. اما مراسم ازد واجمان د اشت وارد حواشی و همان باید ها و نباید های غیرمعقول می شد که نگذاشتیم. نمی خواستیم مراسم تالاری، برد اری ل کنند ه، استرس، نگرانی و همه چیز هایی که د ر پی یک چشم و هم چشمی بهترین شب زند گی آد م را کوفت می کند ، برای ما هم اتفاق بیفتد . برای همین من و همسرم همه اینهایی را که برایتان لیست کرد م کنار گذاشتیم. چشممان را به روی نگاه های معنی د ار بستیم. یک گوشمان را د ر و د یگری را د روازه کرد یم و با کمتر از ۲میلیون تومان جشن ازد واج گرفتیم؛ جشنی که نه استرس د اشت و نه نگرانی؛ جشنی که به اند ازه مهمانان به هرد ویمان نیز خوش گذشت. مهم تر از همه این بود که بعد از مراسم به جای اینکه به فکر پرد اخت چک و سفته ها باشیم، بد ون هیچ قرض و وامی یک سال را بی د غد غه و خوش گذراند یم. روز مراسم رفتیم قله سبلان. می گویند عروس کوه های ایران است و به این خاطر بود که جشن ازد واجمان را د ر سبلان بر پا کرد یم. د لیل د یگرش هم این بود که از قید و بند سنت های د ست و پا گیر رها شویم و آنطور که لازم است و به اند ازه جیبمان ج کنیم. ۳- همه چیز را به د ست زمان سپرد یم همیشه به همسرم می گویم که وقتی ۲نفر می خواهند با هم ازد واج کنند مثل این است که بخواهیم ۵۰۰ نفر از یک خانواده را با ۵۰۰ نفر د یگر پیوند بد هیم. متأسفانه د ر این پیوند ها عد ه ای مخالف و ناراضی هستند . مراسم عروسی ما هم حرف و حد یث هایی به د نبال د اشت و ساز های مخالفی را کوک کرد . این کار برخی اطرافیان را خشنود و برخی را د لگیر کرد . به هر حال اگر ما هم مثل بقیه د ر تالار مراسم می گرفتیم باز هم عد ه ای ناخشنود به خانه شان بازمی گشتند . با وجود این من و همسرم د وست ند اریم ی ازما د لخور باشد و د ر این یک سال سعی کرد یم د ل آنهایی که مخالف بود ند را به د ست بیاوریم، هر چند د لیلی برای د لگیرشد ن نبود . گذشت زمان، معرکه است، خیلی چیز ها با آن راست و ریس می شود . به جای اینکه با ماشین عروس و با یک قطار ماشین اسکورت پشت سر هم راه بیفتیم توی خیابان ها و نیمه شب، خواب را به چشم مرد م حرام کنیم، د ر سکوت آرامش بخش کوهستان سوار بر قایق، قایق سواری کرد یم ۴- د ر عین ساد گی، متفاوت و بهترین شد یم برنامه این بود که د ر روز مراسم مهمانان بیایند پای د امنه سبلان و بعد همگی با هم برویم به سمت قله. البته پایین چاد رهایی ب ا کرد یم تا هر علاقه به کوهنوردی ند ارد پایین بماند . ساعت ۷صبح عید فطر سال گذشته بود که ۵۰ نفر از مهمانان آمدند خوشبختانه همگیشان مجهز به لباس های کوهنورد ی بودند و همه شان پایه کوهنورد ی. معطل نکرد یم با ذوق و شوق به د ل کوه زد یم. به قله که رسید یم قایق باد ی را از بیرون آورد م. روی د هانه آتشفشانی سبلان بلند ترین د ریاچه کشور جا خوش کرد ه. آنجا من و همسرم کلی قایق سواری کرد یم. جالب اینکه تا به حال ی آنجا قایق سواری نکرد ه است چراکه برد ن قایق به آن ارتفاعات کار ساد ه ای نیست. خوب بود ، به جای اینکه با ماشین عروس و با یک قطار ماشین اسکورت پشت سر هم راه بیفتیم توی خیابان ها آن هم نیمه شب و خواب را به چشم مرد م حرام کنیم، د ر سکوت آرامش بخش کوهستان سوار بر قایق، قایق سواری کرد یم. بعد هم برای اد امه مراسم آمد یم پایین کوه و بعد پذیرایی و تمام. خودمان خبر ند اشتیم اما بعد از مد تی حس جشنمان سر زبان ها افتاد ه بود . ۵- هر گرهی بازشد نی است راه صعب العبور قله این اجازه را به عروس و د اماد نمی د اد که با لباس هایی که همه عروس ود اماد ها د ر مراسم ازد واجشان به تن می کنند ، به قله صعود کنند ، به همین خاطر این زوج خوش ذوق د ست به ابتکار جالبی زد ند : «با تور عروسی و کت وشلوار د اماد ی که نمی شد به ارتفاع قله صعود کنیم، بنابراین من و همسرم لباس عروسی و کوهنورد ی را با یکد یگر تلفیق کرد یم. مهمان ها وقتی چشمشان به ما افتاد ، حس از ابتکارمان استقبال کرد ند . به این صورت بود که ما د ر آن روز به یاد ماند نی متفاوت ترین لباس عروس و د اماد را به تن کرد یم.» ۶- با سختی ها بی حس م این روز ها من و همسرم د ر یک د فتر کار می کنیم: د فتر خد مات چاپ و تبلیغات. آ هفته ها هم بی بر و برگرد کارمان طبیعت گرد ی است. اغلب لید ر یک تور کوهنورد ی می شویم. زند گیمان آرام است و این آرامش را مد یون فضای کوهستان هستیم. هفته ای یک بار، د ر این فضا فرصت می کنیم به د ور از هیاهوی زند گی شهری و به د ور از هر وابستگی ماد ی، به معنای واقعی زند گی فکر کنیم. گاهی کوهستان خطرناک می شود . گاهی یک تخته سنگ بزرگ غوطه ور می شود و نشانه مان می گیرد . ما هم مثل خیلی از مرد م مستأجریم، مثل خیلی ها انواع و اقسام مشکلات اقتصاد ی بر سر راهمان سبز می شود اما هر مشکلی به اند ازه ای مشکل است که به آن فکر کنید گاهی ریگ ها زیر پایمان را خالی می کنند که اگر به سقوط ختم شود همه چیز تمام است. گاهی هم یک تکه یخ کم لطفی می کند ، می شکند و خطرساز می شود . بار ها من و همسرم د ر پی این اتفاق های غیرمنتظره د ر یک قد می مرگ قرار گرفته ایم. مثل همان روزی که د ر ارتفاعات د ماوند تخته سنگ ۲تنی به طرفمان آمد . می خواهم بگویم این خطرات و این نزد یکی به مرگ د ر کوهستان به ما کمک می کند تا معنای زند گی را بهتر د رک کنیم. د غد غه ما ماشین و خانه و... نیست. شعار نمی د هم. ما هم مثل خیلی از مرد م مستأجریم، مثل خیلی ها انواع و اقسام مشکلات اقتصاد ی بر سر راهمان سبز می شود اما هر مشکلی به اند ازه ای مشکل است که به آن فکر کنید . من و همسرم مشکلات را کوچک به حساب می آوریم هرچند بزرگ باشند و فراخی و آسایش د ر زند گی را بزرگ می شماریم هرچند کوچک باشند . ۷- هم کری خواند م و هم حرص خورد م «اعتراف می کنم که به عنوان یک مرد پای قله علم کوه رسما کم آورد م و به کمک همسرم توانستم به قله صعود کنم». این ها را آقای تاریورد ی می گوید . پرستو همسر آقای تاریود ی د ر اد امه برای تکمیل حرف های شوهرش می گوید : «همیشه چند متری قله که می رسیم من و فرهاد مسابقه می د هیم. هر زود تر به قله صعود کند شروع به رجزخوانی می کند . پای علم کوه برند ه مید ان من بود م و موقعش رسید ه بود رجزخوانی فرهاد پای قله د ماوند را تلافی کنم. من انرژی می گذاشتم و با تمام وجود م کری می خواند م. آقا فرهاد هم د ست هایش را پشت سر گره کرد ه و د رحالی که روی تخته سنگی لم د اد ه بود زیرچشمی و با آرامش به من نگاه می کرد و فقط لبخند می زد . حرصم گرفت. من کلی جوش می آوردم وقتی فرهاد کری می خواند . یک د فترچه د اریم که ۲قسمت د ارد : از اول به آ لحظات شیرین و از آ به اول کارهایی که خلقمان را تنگ می کند. آ هر هفته یک ساعت وقت می گذاریم تا ببینیم د ر هفته گذشته چه کرد یم. اگر رفتار های عذاب آورمان به رفتار های انرژی بخش بچربد ، آستین بالا می زنیم برای جبران د ر هفته بعد ی تا زند گیمان را شیرین تر کنیم حالا بعد از مد ت ها برند ه شد ه بود م و وقت تلافی بود اما متأسفانه هم کری خواند م و هم حرص خورد م چرا که فرهاد فقط می خند ید . شاید رجزخوانی را خوب بلد نیستم و شاید هم باید ع العمل های ضد کری خوانی را از فرهاد یاد بگیرم. فکر می کنم راه حل د وم راحت تر است». این شیرین ترین خاطره ۲زوج کوهنورد د ر صعود های اخیرشان است. تاریورد ی می گوید : «کری خوانی د ر صعود ها یکی از شیرین ترین لحظات من و همسرم است؛ لحظاتی که زند ه کرد نش باعث شاد ی و خند ه هر د و تایمان می شود ». ۸- با زند گی پیمان شاد ی بستیم ما یک د فترچه کوچولو د اریم که ۲قسمت د ارد . از اول به آ لحظات شیرین و خوشحال کنند ه و از آ به اول کارهایی که خلقمان را تنگ می کند در آن می نویسیم. آ هر هفته هم می نشینیم یک ساعت برایش وقت می گذاریم و د فترچه را مرور می کنیم تا ببینیم د ر این یک هفته که گذشت چه کرد یم. اگر خد ای ناکرد ه رفتار های عذاب آورمان به رفتار های انرژی بخش و د لچسب بچربد ، آن وقت است که آستین بالا می زنیم برای جبران د ر هفته بعد ی و هفته بعد چاشنی زند گیمان را شیرین تر می کنیم. نمی گذاریم به این راحتی های فرصت ها از چنگمان برود . زند گی هم یک فرصت بزرگ است نباید بیهود ه از د ستش بد هیم. خوشبختانه تا به حال لیست شاد ی هایمان پروپیمان بود ه و کمتر مجبور به جبران مافات شد ه ایم. این د فترچه به ظاهر د فترچه است اما د ر واقع یک قرارد اد است: قرارد اد ی بین من و همسرم با زند گی. (محمد صاد ق خسروی علیا/همشهری)


[ادامه مطلب را در اینجا بخوانید ...] افتخاری دیگر در کارنامه عظیم قیچی ساز عظیم قیچی ساز و چهار کوهنورد ایرانی دیگر روز 29 اردیبشهت 96 موفق به صعود قله 8516 متری «لوتسه»، چهارمین قله مرتفع جهان شدند.  به گزارش   روابط عمومی فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی؛ «عظیم قیچی ساز» با صعودی موفق و بدون استفاده از کپ. مسئولان نپال اعلام د اندازه گیری قبلی ارتفاع کوه اورست 8848 متر بوده اما ممکن است به جز تغییر ارتفاع، موقعیت جغرافیایی آن هم تغییر کرده باشد. به گزارش رو مه کاتماندو پست، اندازه گیری دو ساله که تغییرات آب و هوایی بر اورست را هم نشان خواهد داد، 140 میلیون روپیه (یک میلیون و 350 هزار د. خواهشمند است دستور فرمایید جهت جلوگیری از سوء استفاده احتمالی از چک مفقودی مراتب به بانک یاد شده اعلام گردیده و اقدامات لازم دیگری نیز ایجاد گردد . شکایت ذینفع (دارنده ) در مورد مفقود شدن چک بسمه تعالی ریاست محترم دادگستری ……….(مجتمع قضایی ) با سلام ، احتراما، به استحضار عالی .